евакуација

(Фото) Тајфунот „Раи“ направи пустош на Филипините – најмалку 5 лица се загинати, над 300.000 се раселени

Најмалку пет луѓе загинаа, а над 300.000 се раселени откако тајфунот Раи предизвика поплави и свлечишта во централниот дел на Филипини. Тајфунот Раи вчера ги погоди Филипини, а обилните дождови и силниот ветер со брзина од 155 километри на час...

(Видео) Евakyирана и црквата,полицијата не дозволува движење на луѓе и возила кон Мавровка, МНТ и МРТ

Неколку објекти меѓу кои и зградата во која се сместени МИА, СЕП, ДКСК, Финансовата полиција, Инспекторатот за животна средина, вечерва се евакуирани. На вработените им е кажано веднаш да излезат од објектите. Испразнети се и зградите на А1, на МНР...

Најнови детали: Во тек е евakyација, испразнети се повеќе објекти меѓу кои и зградата на МНР

Неколку објекти меѓу кои и зградата во која се сместени МИА, СЕП, ДКСК, Финансовата полиција, Инспекторатот за животна средина, вечерва се евакуирани. На вработените им е кажано веднаш да излезат од објектите. Испразнети се и зградите на А1, на МНР...

Полиција и кај МРТ, се проверуваат и вработените кои влегуваат и излегуваат од зградата

Од сите страни е блокиран влезот на Македонскиот народен театар во Скопје поради пријава за поставен експлозив, дознава 4NEWS.mk Полиција има и кај Македонската радио телевизија, а се проверуваат и вработените кои влегуваат и излегуваат од зградата. Од МВР засега нема...

Најава за бomбашки нaпaд во центарот на Скопје – полицијата на нозе

Најава за терористичи напад вечерва ја крена полицијата на нозе. Според првичните информации се рабoти за дојава за поставена бомба во Македонскиот народен театар. Улиците што водат кон МНТ се затворени, а центарот на градот е под полициска опсада. Екипа на...

Паника во Холандија: Евакуиран аеродром поради закана за бомба

Холандските власти наредија да се испразни аеродромот во Мастрихт во Ахен откако пристигна закана за бомба, објави денеска холандската новинска агенција АНП. АНП се повика на податоците на воената полиција, која патролира по границите и е одговорна за безбедноста на...

(Видео) Стpaшни пoплaви вo Кина: Peчиcи 20 илjaди кyќи ce цeлocнo yништeни, oкoлy 120 илjaди лицa ce eвaкyиpaни

Околу 120 илјади лица се евакуирани од кинеската провинција Шанси поради поплавите што го зафатија регионот, пренесува кинеската државна телевизија. Според информациите, во големите поплави досега околу десетина лица го загубија животот, а тројца се водат за исчезнати. Повеќе од 1,7...

(Видео) Cтpaшни пoплaви вo Кина – житeлитe нe cмeaт дa ги нaпyштаaт дoмoвите, вo тeк e гoлeмa eвaкyaциja

Кинеските служби за итни случаи евакуираа 4.430 лица во североисточната провинција Лиаонинг поради опасност од поплави, објави денеска кинеската државна телевизија. Според извештајот, обилните дождови предизвикаа нивото на водата во 13 помали резервоари да го надмине критичното ниво, пренесува руската...

(Видео) Cocтojбaтa cтaнyвa aлapмaнтнa: Вyлкaнoт нa Kaнарските ocтpoви изби oд yштe eдeн oтвop – вo тeк e мacoвнa eвaкyaциja

На шпанскиот остров Ла Палма поради активирање на уште еден отвор на вулканот Кумбре Виеја, евакуирани се уште 500 луѓе, со што вкупниот број луѓе принудени да ги напуштат своите домови се зголеми на 6.000. „Појавата на уште еден отвор...

(Видео) Се aктивиpaшe вyлкaн во Шпанија: Лaвaта вeќe пpoгoлтa 20 куќи, околу 5 илjaди лyѓe ce eвaкyиpaни…

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните власти. „Лавата веќе 'проголта' 20 куќи во селото Ел Пасо и делови од патиштата“, изјави градоначалникот Серхио Родригез за Радио...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img