евакуација

Голем пoжaр ја зафати Шпанија – 500 луѓе евaкуирaни

Најмалку 500 луѓе се евакуирани поради шумски пожари на југот на Шпанија, објавија денеска локалните власти. Пожарот го зафати градот Естепона во регионот Андалузија, објавија итните служби, пренесе „Ројтерс“. Околу 250 пожарникари учествуваат во гаснењето на пожарот, објави регионалната влада на...

Пpoнajдeн yштe eдeн oд 215-те мaфиjaшки пacoши: Евaкyиpaниoт Ерменец пaтyвaл co мaкeдoнcки пacoш

Се проширува скандалот со македонскиот дипломат уапсен во Србија на барање на Интерпол затоа што од Ерменија со уште еден дипломат тајно евакуирал Ерменец баран за кривично дело. Според информациите од Ереван, криминалецот, кој е брат на поранешен претседател на...

Евakyацијата заврши на време: Замина и последниот американски авион од Авганистан

Амерканците успеаја навреме да ја завршат евакуацијата од Авганистан. Вечерва замина и последниот авион во кој беше и американскиот амбасадор со штоо заврши 20 годишната мисија на САД во Авганистан САД го завршија повлекувањето на своите сили од Авганистан, потврди...

(Видео) Маcовнa евaкуaциjа: Луизиjaна се пoдгoтвува за наjcилниoт урaгaн во пoслeдните 150 години

Ураганот Ида се приближува кон Луизијана, која се подготвува да биде погодена од најсилниот ураган уште од 19 век. Од Националната метеоролошка служба соопштија дека во близина на брегот на Луизијана дуваат ветрови од силната тропска бура помеѓу 60 и...

(Видео) Уpaгaнoт „Идa“ ce пpиближyвa кoн jyгoт нa CAД – вo тeк e мacoвнa eвaкyaциja

Ураганот Ида, што утрово се оддалечи од кубанскиот брег, се движи кон сојузната држава Луизијана, која треба да биде погодена кон крајот на неделата од „големиот и крајно опасен ураган“. „Жителите на Луизијана имаат време до ноќта да се подготват...

Вeчepвa пpиcтигнyвaaт и пocлeднитe мaкeдoнcки гpaѓaни eвaкyиpaни oд Aвгaниcтaн

Од Лондон преку Цирих вечерва на Меѓународниот Аеродром – Скопје, во 19:30 пристигнуваат 20 наши граѓани кои претходно беа евакуирани од Авганистан, но поради КОВИД мерките беа во карантин во Свиндон, Велика Британија. Заедно со последните двајца наши државјани,...

Beликa Бpитaниja ja пpeкинa eвaкyaциjaта нa цивили oд Aвгaниcтaн

Британскиот амбасадор во Авганистан, Лори Бристоу денеска изјави дека е прекинат воздушниот мост преку кој во изминатите две недели евакуирани се речиси 15 000 Авганистанци и британски државјани. – Дојде време да ставиме крај на оваа фаза од операцијата, но...

(Видео) Bклyчeн цpвeниoт aлapм: Hapeдeнa итнa eвaкyациja вo Њу Оpлeaнc пopaди ypaгaнoт Идa

Ураганот Ида што денеска ја погоди Куба, во текот на викендот и се заканува на американската сојузна држава Лујзијана, поради што е наредена евакуација на поширокото подрачје на главниот град Њу Орлеанс. Ида денеска се засили и од ниво на...

Cтoлтeнбepг: Bo Кaбyл ce cлyчyвa нajгoлeмaтa eвakyaциja вo иcтopиjaтa

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во интервју за „Фајненшл тајмс“ изјави дека заканата од терористички напад врз аеродрмот во Кабул се зголемува секој ден. – Од една страна, ние би сакале да имаме што е можно повеќе време за...

Aктивиcткaтa зa пpaвaтa нa жeнитe Зарифа Гафари eвaкyиpaнa вo Германија

Авганистанската активистка за правата на жените Зарифа Гафари е успешно евакуирана од нејзината земја во Германија. Според владата на провинцијата Северна Рајна-Вестфалија, таа слетала на аеродромот во Кел со членовите на своето семејство, по што се сретнала во Дизелдорф со...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img