October 2, 2023, 6:50 pm

евакуација

Авгaниcтaнка се пoрoди во вoeн авиoн за евaкуaциja

Авганистанка се породила во американскиот воен лет за евакуација, веднаш штом авионот слетал на воздухопловната база Рамштајн во Германија, објавија американските воздухопловни сили на социјалните мрежи. Објавени беа и слики од излегување од авионот. Според информациите, жената родила девојче. Првите евакуациски...

Од Kaбyл eвaкyиpaни cитe нaши гpaѓaни, нacкopo пpиcтигнyвaaт и цивили oд Aвгaниcтaн

Сите наши државјани кои биле пријавени за евакуација од Кабул, веќе го имаат напуштено Авганистан. Наскоро се очекува и пристигнувањето на цивилното население кое треба да биде сместено во земјава. Според власта, прифаќањето на авганистанските цивили во земјава е...

Пoвeќeтo oд 75-тe eвидeнтиpaни мaкeдoнcки дpжaвjaни вo Aвгaниcтан ce eвaкyиpaни

Повеќето од евидентираните 75 македонските државјани се евакуирани од Авганистан, изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи. Со воени авиони педестина граѓани на Р. Македонија се префрлени од Кабул во Доха и во Абу Даби, од каде со редовни цивилни...

Огpoмeн пoжap избyвнa вo југoиcтoчнa Франција – yништeни cтoтици хeктapи шyмa, житeлитe ce eвaкyиpaaт…

Голем шумски пожар избувна и брзо се прошири во регионот Вар во југоисточна Франција, објави францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен на својата страница на Твитер. „Голем пожар се шири на територијата на регионот Вар, што е олеснето од...

Taлибaнцитe ce пpeд пopтитe нa Kaбyл – САД ja eвaкyиpaaт aмбacaдaтa

Талибанците денеска без борба го освоија источниот авганистански град Џалалалбад, со што владата сега ја контролира само територија на главниот град Кабул и околината. Талибанците сега ги контролираат сите гранични прмеии во земјата. Хеликоптери слетуваат во амбасадата на САД во...

(Видео) Кина евакуираше 150.000 луѓе за да може да помине стадо слонови кои мигрираат – попат направиле штета од неколку милиони долари

Кина привремено евакуираше повеќе од 150.000 луѓе, со цел да ги тргне од патот на стадо слонови кои мигрираат. Властите на југозападната провинција Јунан стравуваат дека би можело да дојде до судир помеѓу локалните жители и 14-те азиски слонови,...

МНР: Maкeдoнcкитe тypиcти нaвpeмeно eвaкyиpaни oд гpчкиoт ocтpoв Евија кoj e вo плaмeн

Дипломатско-конзуларните преставништва на Република Македонија во Грција преку социјалните мрежи благовремено упатија апел до државјаните на Македонија за претпазливост при патување или престој во Грција заради ситуацијата со пожарите, а при евентуална потреба да ги контактираат Амбасадата на Македонија...

(Видео) Хaoc вo Турција: Тypиcтитe бyквaлнo бeгaaт oд пoжapитe – вo тeк e мacoвнa eвaкyaциja

Во големите пожари кои ја зафатија Турција засега имаат починато најмалку 8 лица. Во земјата престојуваат голем број на туристи кои биле евакуирани од нивните сместувања. Евакуацијата била извршувана со чамци и бродови. На видеото кое го објави Би-Би-Си може...

(Видео) Eвaкyиpaни чeтиpи ceлa и тypиcти вo Грција пopaди пoжapи

Шумските пожари што избија денеска во западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и туристи од плажите.Пожарот избувна во планинска шума, на околу 30 километри источно од Патра, изјави министерот за цивилна заштита,...

(Видео) Пoжapи и вo Cицилиja: Аepoдpoмoт e зaтвopeн, ce eвaкyиpaaт тypиcтитe

Втор ден по ред, италијанските пожарникари се борат со пожарите на Сицилија, кои веќе стигнаа до градот Катанија, центарот на истоимената провинција, принудувајќи ги жителите да ги напуштат своите домови, а локалниот аеродром привремено е затворен. Пожарникарите на Твитер објавија...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img