евра

Курсот на еврото повторно е под прагот од 1,13 долари

Курсот на еврото денеска повторно е под прагот од 1,13 долари, објавија германските финансиски публикации. Во меѓубанкарската трговија во Франкфурт утринава единствената европска валута остана речиси непроменета на 1,1277 долари. Европската централна банка вчера одреди референтна стапка на еврото од...

ИНФЛАЦИСКИ СКОК во ЕУ – Во ноември просекот бил 5,2 проценти

Годишната стапка на инфлација во 27-члениот блок во ноември достигна 5,2 отсто, додека во октомври изнесуваше 4,1 отсто, јавува Агенција Анадолија. Една година претходно, стапката на инфлација во Европската Унија изнесуваше минус 0,2 отсто, покажуваат податоците на статистичкиот завод Евростат. Во...

(Видео) Гepмaнcкaтa цeнтpaлнa бaнкa пepe eвpa, бyквaлнo

Кога банкнотите ќе се извалкаат, германската централна банка Bundesbank, ги чисти. Оваа година, поради поплавите во јули, тие имаат полни раце работа.  Имено, експерти во банката перат, сушат и проверуваат банкноти. Во исто време, тие мора да бидат брзи за...

„Врие“ од фалcифиkyвани пари во Косово, најчесто банкноти од 100 евра

И покрај предупредувањата, циркулацијата на фалсификувани пари на Косово е речиси секојдневна појава, забележано е во полициските извештаи. Последниве денови беше забележително пријавувањето банкноти од 100 евра, за кои постои сомневање дека се фалсификувани. Вчера наутро, сопственикот на бензинската пумпа...

Како од бајка: Овие италијански села ќе ви платат 28 000 евра да станете нивен жител

Дали некогаш сте сонувале да оставите сè и се преселите засекогаш на италијанскиот југ каде што е топло скоро цела година? Имате можност за тоа, дури и ќе добиете плата. Регионот на Калабрија планирал да понуди до 28 000 евра...

Скопјанец во менувачница променил фалсифиkyванa бакнота од 500 евра

СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.Б.(39) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување на пари“. Пријавениот, на 02.12.2020 во менувачница променил банкнота од 500 евра, за која подоцна било утврдено дека е лажна.

Пopaнeшeн paзyзнaвaч вo УДБА: Eвe кaдe Веља-нeвoљa kpиeл 10 милиoни eвpa

Божидар Спасиќ, поранешен разузнувач во УДБА изнесе досега непознати детали за Велимир Беливук. Спасиќ тврди дека Веља невоља парите од криминалните активност ги закопал во тегли на непозната локација. Се претпоставува дека под земја се можеби 10 милиони евра. Парите во...

Внимавајте: Откриени фaлсификувани банкноти од по 500 евра

На 20.02.2021 во 16:40 часот во Полициска станица Гостивар, И.Ј.(33) од Гостивар, вработена во казино во Гостивар пријавила дека околу 14:20 часот додека била на своето работно место, едно лице и дало банкнота од 500 евра да ја замени,...

Во Скопје фатена девојка со фaлсификувaни банкоти по 500 евра

СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.Ф.(23) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“. На 26.11.2020 во казино во Скопје, М.Ф. пуштила во оптек две фалсификувани банкноти во апоени од 500 евра, со намера...

Bo Драч зaплeнeти oкoлy 300.000 eвpa внeceни oд Италија

Албанските царински службеници во пристаништниот град Драч открија 294.030 евра, скриени во камиони кои пристигнале со траект од Италија. – При контрола на втората контролна линија во камион управуван од лицето Ф.М. (29) открени се 282.265 евра скриени во повеќе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img