европа

Во Франција 91.608 новозаразени со Ковид-19 – најмногу во ден од почетокот на пандемијата

Во Франција се регистрирани 91.608 новозаразени со Ковид-19, што е рекорден број за еден ден од почетокот на пандемијата. Според податоците на Агенцијата за јавно здравје, во последните 24 часа низ државата се пријавени 91.608 случаи на зараза со...

Анкета: Половина од Германците не се задоволни од кампањата за вакцинација против Ковид-19

Секој втор човек во Германија е незадоволен од организацијата на кампањата за вакцинација против Ковид-19, покажуваат резултатите од истражувањето на „ЈуГов“ (YouGov) за германската новинска агенција ДПА. Деветнаесет отсто од испитаниците изјавиле дека се многу незадоволни, а уште 31 процент...

Путин открива: Европа го препродава рускиот гас седум пати поскапо

Путин изјави дека Русија постојано ги предупредува европските партнери за опасноста од колапс на системот на долгорочни договори, дека Москва се уште е подготвена да и помогне на Европа во ситуацијата со цените на бензинот, но подвлече дека проблемите...

За влез во Данска и Финска повеќе нема да се доволни ковид сертификатите

Наскоро ќе биде потребен негативен ковид тест за влез во Данска, без разлика дали лицето е вакцинирано или не, а Финска воведува и построги ограничувања поради пандемијата, јавуваат агенциите. Данскиот министер за здравство Магнус Хеунике на прес-конференција во Копенхаген изјави...

СЗО предупредува за „нова бура“ низ Европа поради омикрон

Светската здравствена организација предупреди дека „се подготвува уште една бура“, опишувајќи го драматичното ширење на сојот Омикрон низ Европа, јави ДПА. – Откако беше идентификуван пред помалку од четири недели, сојот на коронавирусот беше откриен во најмалку 38 од 53...

Вучиќ најави поевтини кафани за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави дека се разговара како да се обезбедат повеќе попусти во хотелите и рестораните за граѓаните на трите земји. – Па да прашам дали ова не е најдиректна придобивка за сите вклучени во иницијативата....

САД досега потрошиле 1,5 милијарди долари за вoopyжување на Украина

Соединетите Држави ќе му достават на Киев големо количество воена опрема и оружје доколку Русија преземе недозволиви дејствија против Украина, изјави вршителот на должноста Кристина Квин во Украина, додавајќи дека САД и доставиле помош на Украина од 1,5 милијарди...

Поранешниот претседател на Украина, Порошенко, ocoмничeн за пpeдавство на земјата

Поранешниот претседател на Украина Петро Порошенко е осомничен за предавство на државата и давање помош на терористички организации во случај на испорака на јаглен од територијата на Донбас која не е контролирана од Киев, изјави шефот на штабот на...

ЕМА ја одобри вакцината на Новавакс против Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината против Ковид-19 од американската компанија Новавакс, која користи поконвенционална технологија и за која биотехнолошката компанија се надева дека ќе ги намали колебањата во однос на вакцините. – ЕМА препорача издавање на условно...

Голем скандал ја тресе Германија: На децата им дале погрешни вакцини против Ковид-19…

Неколку деца во Германија случајно примиле вакцини против Ковид-19 на фирмата „Модерна“ која не е одобрена за употреба за нивна возраст. Според зборовите на надлежните, неколку деца во регионот Олпа во покраината Северна Рајна-Вестфалија примиле доза „Модерна“ иако за тие...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img