европа

Рycки aвиoни нaд Бepингoвoтo и Цpнoтo мope

Два руски противподморнички авиони Ту-142 прелетаа над неутралните води на Беринговото и Црното море, а снимките од летот беа објавени од руското Министерство за одбрана. Авионите Ту-142 беа проследени со ловци на Тихоокеанската флота Миг-31 во одредени делови на трасата...

Милиoнcки kaзни за итaлијaнcкитe пoшти пopaди дoцнeњe и нeпpaвилнocти пpи иcпоpaкaтa на peгиcтpиpaнитe пpaтки

Италијанските пошти се казнети со пет милиони евра поради доцнење и неправилности при испораката на регистрираните пратки, пишува весникот „Ил Фато Котидијано”. Државниот орган што ја следи и гарантира конкуренцијата на пазарот АГЦМ донесе одлука италијанските пошти да ја сносат...

Maкедониja иcчeзнyва: На вpвoт cмe во Европа по иceлyвање на млади

Пандемијата со корона вирусот не ги спречи младите да ја напуштаат Македонија. По одливот на млади лица кои имаат стручна подготовка во одредени области, Македонија е рангирана на трето место во Европа. За ова јавува Радио Слободна Европа...

Бpитaнцитe пpeд eпoхaлнo oткpитиe вo бopбaтa пpoтив кopoнaтa: Почнаа дa пpoизвeдyвaaт aнтитeлa во лaбopaтoриja

Тестирањето на новиот третман базиран на антитела за Ковид-19 наскоро ќе започне во британските болници, пишува Би-Би-Си. Околу две илјади луѓе ќе добијат моноклонски антитела, многу моќни антитела произведени во лабораторија, за да се види дали се ефикасни против болеста. Ова...

Пoдaтoци за 18.000 зaбoлeни од Koвид-19 cлyчajнo oбjaвeни во Велс

Личните податоци на 18.105 жители на Велс, за кои е потврдено дека се заболени со новиот коронавирус, случајно беа прикачени на јавен сервер и достапни на интернет 20 часа во август, соопштија од велшкиот јавен здравствен систем. Причината за истекувањето...

Трамп ја охрабри Меј да не попушта во преговорите со ЕУ

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја повика британската премиерка Тереза Меј да внимава при постигнувањето на договорот за Брегзит и да гарантира дека САД и Велика Британија ќе можат слободно да тргуваат во иднина. Трамп, кој е во посета на...

НЕВЕРОЈАТНО: Романец пред судот не успеал да докаже дека е жив

Судот во Романија ги отфрлил тврдењата на еден човек дека е жив, затоа што официјално бил прогласен за мртов. Портпаролката на судот рекла дека 63-годишниот Константин Релиу го загубил судскиот процес во градот Васулј на североистокот на земјата, затоа што...

ОРБАН СО ПОРАКА:Ако примиме мигранти, не ветувам дека ќе имате пензии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека „не може да вети“ дека Унгарија ќе има пари за зголемување на пензиите, детските додатоци или даночни олеснувања за семејствата со деца, „ако земјата биде приморана да прими мигранти со трошоци од девет...

МАДРИД НЕ ПОПУШТА: Косово може да влезе во ЕУ само како регион во рамки на Србија

Мадрид не попушта во ставот за блокада на интеграциите на Косово, пренесуваат српските медиуми и наведуваат дека Шпанија ќе се согласи Косово да биде дел од ЕУ, само како регион во рамки на Србија. „Новости“ пишува дека Косово може да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img