Европска унија

Строги казни за злосторства против животната средина

Европската Унија се подготвува да идентификува и воведе строги казни против новите еколошки злосторства, како што се нелегалната трговија со дрва, рециклирањето на бродови или употребата на вода, пренесува Агенција Анадолија. Европската комисија објави нова Предлог-регулатива чија цел е да...

Реклами за малолетници ќе бидат забранети – нов интернет правилник на ЕУ

Европските пратеници во вторникот гласаа за забрана на онлајн рекламите што ги таргетираат децата, со што се засили сузбивањето на платформите на Big Tech и нивните политики за умереност на содржината. Предложената забрана беше вклучена во нацрт-правилникот на ЕУ за...

Европскиот проект е во опасност – Претседателот на судот на ЕУ предупредува

Претседателот на Европскиот суд на правдата, Коен Ленаертс, не се сомнева дека предизвиците поради владеењето на правото може да го потопи проектот за обединета Европа. Брегзит, изненадувачките одлуки на германскиот суд и демократското назадување во Полска и Унгарија го ставија...

Парамилитарни формации поврзани со Русија под санкции на ЕУ

Министрите за надворешни работи на ЕУ во понеделникот одлучија да воведат санкции за рускиот приватен воен изведувач Вагнер, како и за осум поединци и три ентитети поврзани со групата. - Пишува ПОЛИТИКО Санкциите вклучуваат забрани за патување и замрзнување на...

Европа по Меркел: Кој ќе биде новиот лидер на Европа по пензионирањето на неофицијалната европска кралица?

Промените на германската политичка сцена и пензионирањето на неофицијалната европска кралица Ангела Меркел отворија простор за профилирање на нови лидери во рамките на Европската унија, а најверојатните се новиот германски канцелар Шолц, францускиот претседател Макрон и италијанскиот премиер Драги. Според...

Платенички пара-милитарни формации ќе се соочат со санкции од ЕУ

ЕУ е подготвена да санкционира осум лица и четири ентитети поврзани со рускиот приватен воен изведувач Вагнер, според нацрт-документите што ги пренесува „ПОЛИТИКО“. Тајната платеничка група првпат привлече меѓународно внимание во 2014 година кога ги поддржа проруските сепаратисти во источна...

300 евра за тие што ќе примат бустер доза

Словачка ќе обезбеди финансиски стимулации за лицата над 60 години кои ќе се вакцинираат против коронавирус или ќе примат т.н. бустер доза, за да се зголеми стапката на вакцинација, која пак заостанува зад другите земји во Европската унија. Парламентот одобри...

Роамингот низ ЕУ заминува во историјата

Европските граѓани ќе можат да ги користат своите мобилни телефони без прекумерни дополнителни трошоци кога патуваат низ ЕУ, се согласија преговарачите во четвртокот наутро. Европскиот парламент, Комисијата и Советот на ЕУ се собраа во средата навечер на преговори за продолжување...

Најмоќниот човек во Европа: Марио Драги

Италијанците не се навикнати нивните премиери да се задржат на позицијата подолго време, но многумина се надеваат дека Марио Драги ќе се покаже како исклучок. Тоа е затоа што поранешниот шеф на Европската централна банка ѝ донесе стабилна рака...

(Во живо) Нов Канцелар во Германија по 16 години – Завршува ерата на Ангела Меркел

Новиот германски парламент го избра Олаф Шолц за канцелар откако Ангела Меркел заминува по 16 години на чело на најголемата европска економија. Тој сега треба да положи заклетва, заедно со новиот кабинет. - Пренесуваат од Дојче Веле. Германскиот Бундестаг го...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...
- Advertisement -spot_img