August 18, 2022, 9:41 am

Европско фудбалско првенство

(Видео) Cpцепарателна глетка: Пандев со coлзи во очите, фановите од трибините со моќна порака

На денешниот натпревар помеѓу Македонија и Холандија, за време на пеењето на македонската химна Горан Пандев едвај се воздржа да не заплака. Нашиот капитен кој денеска го игра последниот меч за репрезентацијата со солзи во очите и еден тон емоции...

Заврши првото полувреме со водство на Холандија

Заврши првото полувреме со водство на холандската репрезентација. Холанѓаните со брза контра остварија погодок. А претходно Тричковски даде гол, но со офсајд од неколку сантиметри. Кратко потоа, Трајковски шутира, вистинска бомба, топката ја гледаме веќе во голот, но за...

(Фото) Гранде Пандев доби холандски дрес со неговото име и бројот 122, бројот на одиграни натпревари во жолто-црвениот дрес

Пред почетокот на мечот со Холандија, кој е и последен за најдобриот македонски фудбалски репрезентативец, Горан Пандев доби холандски дрес од страна на капитенот на „лалињата“, Џорџино Вајналдум. Фудбалерот на Барселона му подари дрес со името на Пандев и број...

(Фото) Огромна почит: Холанѓаните носат дресови со Пандев

Поддршката за Горан Пандев и неговиот последен меч по две децении во македонската репрезентација пристигнува од сите страни. Многумина споделуваат фотографии со него и му испраќаат пораки пред последната средба, а, како што споделува „Гол.мк“ на „Јохан Кројф Арена“...

Ангеловски ги одбра единаестмината кои ќе се соочат со Холанѓаните

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски ќе почне со офанзивен состав на денешниот дуел со Холандија во последниот настап на „црвено-жолтите“ на ЕВРО 2020. Во формацијата 4-2-3-1, на голот ќе биде Столе Димитриевски, во последната одбранбена линија се Дарко...

Со 17 години, Полјакот Козловски стана најмладиот фудбалер во историјата на Европските првенства

Полскиот репрезентативец, Кацпер Козловски, стана најмладиот фудбалер кој некогаш настапил на некое европско првенство во фудбал. Со 17 години и 246 денови Козловски го надмина рекордот што досега го држеше Португалецот Ренато Санчез, кој на ЕП 2016 против Франција...

Aнглија и Шкотска одиграа нерешено

Репрезентациите на Англија и Шкотска си ги одмерија силите во Лондон по врнежливо време. Првото полувреме, шкотските фудбалери настапија офанзивно и како да застанаа во нападот. Првата голема шанса, Англија ја доби преку корнерот и Стоун кој биеше во...

Кристијан Ериксен излезе од болницa

Фудбалерот на Данска, Кристијан Ериксен, ја напушти денеска болницата во Копенхаген, една недела откако доживеа срцев удар на натпреварот против Финска на ЕУРО2020. Данските лекари на Ериксен му вградија уред со двојна функција, како пејсмејкер и дефибрилатор. Дваесет и деветгодишниот Ериксен...

Македонската репрезентација пристигна во Aмстердам, фудбалерите се пoдготвуваат за мечот со Холандија

Македонската фудбалска репрезентација од денес е во Амстердам, во понеделник ќе се сретне со Холандија, последен меч без резултатско значење за нашата репрезентација која ги загуби сите шанси за осминафиналето. Во релаксирана атмосфера, одржан првиот тренинг во Амстердам, средбата со...

Холандија си обeзбеди плaсман во осмина финалето

Холандските фудбалери ја победија Австрија со 2: 0 во второто коло од групата Ц на Европското првенство. Со овој триумф „лалињата“ обезбедија пласман во нокаут фазата на натпреварувањето. Франк де Бура одигра многу добра партија и без никакви проблеми дојде...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img