September 29, 2022, 10:30 pm

Египет

(Видео) Снег во Египет, пpekината наставата и затворени пристаништата

Врнежи од снег го зафатија Египет, а посебно пристанишниот град Александрија. Бурното време ги натера египетските власти денеска да го прекинат наставата во главниот град Каиро и во неколку други провинции, како дел од мерките на претпазливост. Силен циклон донесе...

(Видео) Големо откритие во Египет: Пронајдени мумии со позлатени јазици

Мумиите се пронајдени во две соседни гробници, соопшти египетското Министерство за туризам и антиквитети. Во едната, која била ограбена, биле пронајдени мумии на жена и тригодишно дете, чии јазици биле покриени со златни листови. Во него е пронајден и...

(Видео) Тројца зaгинaти и стотици повpeдeни вo наезда на скорпии во Египет

Скорпии убиле три лица во градот Асуан на југот на Египет, а стотици имаат здравствени проблеми од убоди, откако по силно невреме скорпиите биле расфрлани по градските улици, пишува Би-би-си. Скорпиите повредиле околу 450 луѓе, изјави претставник на египетското Министерство...

Египет ќе гради нов главен град

Египет планира да изгради нов, „паметен“ град кој ќе биде новиот административен центар на државата и во него ќе живеат над 6,5 милиони жители. Со него ќе се реши проблемот со зголемувањето на бројот на населението во земјата. Египет има...

(Фото) Величествената египeтcка гpoбницa пoвтoрнo отвoрeна за јавноста по 15 години – еве како изгледа сега

По 15 години реновирање, гробницата стара 4.700 години на фараонот Џосер во пирамидата во Сахара е повторно отворена за туристите. Гробницата, сместена јужно од Каиро, е во близина на познатата скалеста пирамида од Третата династија на фараоните, најстариот камен споменик...

Најмалку три лица зaгинaa по уривaњe на станбeна згpaда во Египет

Најмалку три лица загинаа кога се урна станбена зграда во градот Шубра ел-Кајма, недалеку од Каиро. Спасувачките екипи трагаат и понатаму по можни жртви под урнатините на четирикатната зграда, која се урна доцна синоќа, пренесуваат тамошните медиуми. Меѓу жртвите има адвокати,...

Откриени остатоци од кит со нозе – можел и да оди и да плива

Научници во Египет откриле остатоци од вид кит со четири нозе кој живеел пред околу 43 милиони години. Фосилот од видот наречен фиомицетус анубис бил откриен во Западната Пустина во Египет. Предците на денешните китови еволуирале од цицачи кои личеле...

Бoжjo ЧУДO: Бебе пpeживea пaд пpи ypивaњe нa дeceткaтницa вo Каиpo

Спасувачките екипи пронајдоа шестмесечно бебе кое преживеа во падот на десеткатница во Каиро, соопштија египетските власти. Мајката, таткото и сестрата на детето биле пронајдени мртви. Спасувачките екипи продолжуваат со потрагата по постариот брат на бебето. Најмалку 25 лица загинаа при уривање...

(Видео) Гoлeмa нecpeќa гo пoтpece Египет: 3aгинaa нajмaлкy 32 лицa вo cyдap нa двa вoзa, пoвeќe oд 30 amбyлaнтни вoзилa ce нa тepeн..

Два воза се судрија во јужен Египет, при што загинаа најмалку 32 лица и 64 се повредени, јавија локалните медиуми. На Твитер објавено е видео на кое се гледаат неколку превртени патнички вагони на местото на несреќата во провинцијата Сохаг,...

Косово ја гyби независноста: Египет го повлекува признавањето, спopни признавањата на уште четири други земји

Според последните информации, Египет наскоро би можел да издаде изјава со која ќе потврди дека не го признала Косово. После тоа, ќе останат уште четири држави на ООН, имено Перу, Доминиканската Република, Антигва и Оман, чиј статус во врска...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img