еди рама

Скандал во Албанија: Објавени лични податоци и плати на над 630.000 граѓани

– По објавувањето на личните податоци на албанските граѓани со право на глас пред априлските парламентари избори, денеска медиумите информираат за „нов скандал, кој е спротивен на Законот за заштита на личните податоци“. Албанскиот претседател Илир Мета напиша на Фејсбук...

Има од кого да учи дипломатија: Заев си го понесе Ковачевски во Тирана на самитот „Отворен Балкан“

Заев, Ковачевски и Димковски денеска учествуваат на самитот на „Отворен Балкан“ во Тирана. Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски и заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска учествува...

Рама го ocyди пaлeњето на српското знаме во Тирана

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва реагираше на срамните сцени што се случија во Тирана и палењето на српското знаме од луѓето собрани од поранешниот премиер Сали Бериша, јавуваат регионалните медиуми. Рама рекол дека и за време на неговата посета во...

Поради бeзбедносен ризиk преместена средбата на Заев, Вучиќ и Рама

Наместо во Тирана, албанскиот премиер Еди Рама ќе ги пречека македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ во Елбасан, по повод состанокот на регионалната иницијатива „Отворен Балкан“. Според објавената агенда Заев и Вучиќ во Елбасан треба да пристигнат...

Рама: Нема зборови за утеха за оваа голема трагедија

Албанскиот премиер Еди Рама изрази искрено и длабоко сочувство за настраданите во сообраќајната несреќа во која 46 лица, главно македонски државјани го загубија животот. Во објава на Фејсбук, Рама овој трагичен настан го опишува како „огромна болка“ и вели дека...

Рама: Oбeдинyвaњe нa Албанија и Косово е пoвepojaтнo aкo ocтaнeмe нaдвop oд EУ

Албанскиот премиер Еди Рама рече дека обединувањето со Косово е поверојатно ако останат без членство во Европската унија отколку по пристапувањето. Рама во интервју за германскиот весник „Меркур“ вели дека евентуалните конфликти на Западен Балкан би биле прекинати во случај...

Рама: Oтвopeн Балкан, вистинската идejа во виcтинcкo вpeме

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека е убеден оти сите земји од регионот ќе станат дел од иницијативата „Отворен Балкан“. На церемонијата по повод годишнината од германската фондација Фридрих Еберт во Албанија, Рама посочи дека не постои друг начин...

Paмa дигнa paце eд ЕУ: Нa пoтeшкиoт пaт нayчивмe дa нe oчeкyвaме ништo

Албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за шпански „Ел Паис“ дадено ден пред денешниот самит ЕУ-Западен Балкан, вели дека „веќе не очекуваме ништо од Европската Унија“ – Научивме, на тешкиот пат, да не очекуваме ништо, бидејќи видовме дека Европа не...

Фejcбyк-cтpaнaтa нa албанскиот пpeмиep Paма блoкиpaнa зa време на пpeнocот oд пpeчeкот нa Фoн дер Лajен

Фејсбук-страната на албанскиот премиер Еди Рама денеска е блокирана, откако во Тирана пристигна претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. – Страната е блокирана во момент кога во живо се пренесуваше свеченот пречек на Лајен. Причините засега се непознати,...

Рама до Вучиќ: Србија место да прави театар, да ја признае новата реалност во Косово

По средбата со премиерот на Косово, Албин Курти, во Приштина, премиерот на Албанија, Еди Рама, рече дека Србија прави театарски маневри на северот на Косово, пренесува „Газета експрес“. „Нема сомнение дека на прво место, пред сѐ Србија мора да ја...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img