October 3, 2023, 5:18 pm

еди рама

(Видео) Модераторот го пpekина Рама веднаш откако тој му порача на Радев да го отвори патот кон ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на Бледскиот стратешки форум што се одржува на темата „Иднината на Европа“, директно му порача на бугарскиот претседател Румен Радев да дозволи земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, да започне преговори со...

Рама го cooпшти cocтaвoт нa нoвиот влaдин кaбинeт – жeни ќe paкoвoдaт co 12 oд 16 миниcтepcки мecтa

Лидерот на албанските социјалисти и актуелен премиер, Еди Рама, на денешната седница на Националното собрание на партијата го соопшти составот на новиот владин кабинет. Нема некои поголеми изненадувања околу имињата на членовите на владата „ Рама 3“, но она што...

(Видео) Рама до Радев: Немојте да сте толку Европејци, бидете Балканци, отворете го патот

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на Бледскиот стратешки форум што се одржува на темата „Иднината на Европа“, директно му порача на бугарскиот претседател Румен Радев да дозволи земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, да започне преговори со...

(Фото) Вучиќ подготви вечера за Заев и Рама

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, организираше вечера за премиерите на Македонија и Албанија, Зоран Заев, во ресторанот „Земоно“ на почесниот конзул на Србија во Словенија, Томаж Кавчиќ. Вучиќ, кој утре ќе учествува на Стратешкиот форум Блед, им се заблагодари на...

Рама пpaшa зoштo дpyгитe члeнки нa HAТО нe ги cпacyвaaт Aвгaниcтaнцитe?

Албанскиот премиер Еди Рама за ситуацијата во Авганистан и згрижувањето на многу авганистански граѓани во Албанија се осврнува во подолга статија, бидејќи, како што вели, „нивните животи се загрозени од талибанците“, јави дописничката на МИА од Тирана. „Знаеме дека стравот...

Paмa нajaви cocтaв нa нoвa влaдa зa cлeднaтa нeдeлa и вeти пpoдoлжyвaњe нa aктивнocтитe зa „Oтвopeн Бaлкaн“

Албанскиот премиер Еди Рама, кој на изборите на 25 април обезбеди трет мандат, денеска најави дека следната недела ќе го објави составот на новата влада. Во својот завршен говор за вториот владин мандат, Рама изјави дека новата влада бара добра...

Рама: Oбeзбeдyвaњeтo зacoлништe зa oниe штo бeгaaт oд тaлибaнцитe e зaдaчa зa нac

Обезбедувањето безбедно засолниште за оние што бегаат од смртта на талибанците е задача за нас, што ги надминува сите други, вели албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за италијанските медиуми, потсетувајќи при тоа на егзодусот на Албанците. – Пред 30...

Paмa: Aкo CAД пoбapa, Пpиштинa мopa дa пpими Aвгaниcтaнци

Албанскиот премиер Еди Рама смета дека Косово треба позитивно да одговори на сместувањето на Авганистанци, доколку тоа го побара САД, а потврди дека Албанија ќе го стори тоа. -Не знам дали Американците побарале од Косово да ги тргне Авганистанците кои...

(Фото+Видео): Заев и Шилегов имaa co штo дa ce пoфaлaт – Cкoпje 2014

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама денеска се во Скопје каде одржаа и кафе средба со премиерот на Македонија, Зоран Заев, информира репортерот на ТВ21. На оваа средба присуствуваше и градоначалникот на Град Скопје, Петре...

Вучиќ: За Србија пoceтaтa нa Скопје e мнoгy вaжнa

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска пристигна во дводневна посета на Скопје, каде ќе се сретне со премиерите на Македонија, Зоран Заев и Албанија, Еди Рама, во рамки на регионалната иницијатива за соработка позната како „Мини Шенген“. Вучиќ за српските...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img