December 3, 2023, 2:59 pm

еди рама

Рот: Знам дека многумина од вас се paзочарани од ЕУ, но овој пат очекуваме позитвна одлука

Германскиот министер за Европа, Михаел Рот, кој попладнево допатува во Тирана, по средбата со премиерот Еди Рама рече дека Албанија има многу постигнувања, како и Македонија, во исполнувањето на условите поставени од Европската унија. „Знам дека многумина од вас...

Рама: Од ќор-сокакот со Македонија и Бугарија зависи дали ќе ги отпочнеме прговорите

Премиерот Рама вели дека Албанија многу долго чека пред вратата на ЕУ, но оти „сега тој е смирен, бидејќи Албанија ги заврши своите обврски“. -Чест ми е да примам пријател на Албанците, адвокат на европскиот пат. Оваа посета се случува...

Рама pacпали по Мета: Toj е cpaм за Албанија, aлбанското општество и секој нормален граѓанин на албанската држава

Додека неговата Социјалистичка партија продолжува со постапката за разрешување на претседателот Илир Мета, премиерот Еди Рама на средба со социјалистичките пратеници изјави дека ќе стори сѐ за да ја „деминира институцијата Претседател“. Тој истакна дека Мета не е ништо друго...

Рама: Условите на ЕУ шизофpeни и бесмислени

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Албанија сè уште не е подготвена да биде членка на ЕУ, но дека одложувањето на овој процес е бесмислено. На годишната конференција „Држава на Унијата“ во Фиренца, Рама оцени дека растечкиот број на услови...

Рама ќе го pyши Мета: Албанскиот премиер собира потписи од пратениците за отповиkување на претседателот Мета

Албанската социјалистичка партија на премиерот Еди Рама досега собра потписи на 47 пратеници во албанскиот парламент, за покренување на постапката за отповикување на претседателот Илир Мета, пренесува Танјуг. Се очекува иницијативата за разрешување на претседателот Мета да биде доставена до...

Пристигнаа првите честитки за третиот мандат на Рама

По соопштувањето на изборните резултати од страна на Централната изборна комисија, до лидерот на Социјалистичката партија, Еди Рама пристигнаа и првите честитки. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во телефонски разговор му честитаа на Рама за...

Пpви peзyлтaти нa албaнcкaтa ЦИК, Рама co нajмнoгy глacoви

Првите прелиминарни резултати на Централната изборна комисија во Албанија покажуваат дека владејачката Социјалистичка партија на Еди Рама освои најмногу – 46,27 проценти од гласовите на вчерашните парламентарни избори. Според Централната изборна комисија, опозициската Демократска партија на Љуљзим Баша доби 44,71...

Рама: Kapтaтa co пpoмeнa нa гpaницитe oд peгиoнoт пocтoи

Албанскиот премиер Еди Рама при своето гостување во емисијата „Избори 20121“ на „Визијон плус“ телевизијата потврди дека картата со промена на границите од регионот на Западен Балкан постои. Рама откри дека картата ја видел и претходно пред да биде поврзана...

Рама: Косово и Албанија ce eднo и тaкa ќe бидe дo кpaj, a Вучиќ нeкa oбjaвyвa мaпи

Албанскиот премиер Еди Рама од северниот албански град Кукс изјави дека Косово и Албанија се едно, што за албанските медиуми е силен одговор до претседателот на Србија, Александар Вучиќ, јави дописничката на МИА од Тирана. Рама од Кукс, каде почна...

Рама: Минатото е процес кој може да ја зароби Македонија, не дај Боже, за којзнае колку време

Албанскиот премиерот Еди Рама денеска на прес-конференција во Брисел изјави дека идентитетските прашања не треба да бидат дел од дневната политика и дека Албанија е подготвена „да ја чека Македонија“ за да не се одвојат двете држави во процесот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img