February 26, 2024, 5:46 pm

еди рама

Албанија доби 7.000 вакцини од Фајзер, ги пречека Рама

Албанскиот премиер Еди Рама, вечерва, на меѓународниот аеродром во Тирана, пред пристигнувањето на 7.020 вакцини од Фајзер, најави дека добил ветување со допис од друга држава дека во Албанија, во април ќе донесе 360.000 вакцини од „АстраЗенека“. Дообјасни дека договорот...

Додека Заев и Филипче молат за донации од соседите, Албанија набави 1,6 милиони вакцини

По видно влошената епидемиолошка состојба со Косид-19 во Албанија, утре Комитетот на експерти за справување со пандемијата ќе донесена одлука за заострување на рестриктивните мерки. Ова го најави премиерот Еди Рама, додавајќи дека тоа доаѓа по повеќедневните разговори и...

И Рама си тера мајтап на справувањето на Македонија со ковид-19

Македонија го подготви планот за вакцинација. Во земјава пристигнаа и два фрижидери со капацитет од 100 илјади вакцини кои треба да ги чуваат вакцините на Фајзер на минус 70. Фрижидерите во моментов се празни бидејќи Владата се уште не...

Рама уверен: Најлошото со пандемијата на коронавирусот веќе помина

Албанскиот премиер Еди Рама е убеден дека најлошото со пандемијата на коронавирусот веќе поминало. Објавувајќи видео од неколку инвестиции во болници кои ги посетил заедно со министерката за здравство, Огерта Манастирлиу, Рама е голем оптимист за оваа година. – Верувајте ми,...

За Западен Балкан остатоците: Рама со остри критики кон Европckата Унија поради распределбата на вакцините

Албанскиот премиер Еди Рама упати остри критики кон Европckата Унија поради распределбата на вакцините против коронавирус. Тој го критикуваше одлoженото снабдување на државите од Западен Балкан со потребните вакцини. Како што пренесуваат албанските медиуми, Рама упатил критики кон ЕУ зашто Унијата...

Рама: Косово има проблем со себе си, ја измешаа домашната со надворешната политика

Албанскиот премиерот Еди Рама остро реагираше по изјавите на вршителката на должноста претседател на Косово, Вјоса Османи, дадени за време на нејзината официјална посета на Тирана. Рама отсечно порача дека Албанија нема проблем со Косово, но оти косовската политика има...

Рама замина за САД да моли за вакцина

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека отпатувал во Соединетите држави со цел што побрзо да ја донесе вакцината против коронавирусот во Албанија. Во објава на својот профил на Твитер, Рама изјави дека „ќе го премести секој камен така што вакцината...

Борисов остварил телефонски разговор со Рама

Премиерот Бојко Борисов остварил телефонски разговор со премиерот на Албанија Еди Рама. Тема на разговорот била позицијата на нивната земја во рамките на преговорите за пристапување на Албанија и Република Македонија во ЕУ. „Бугарија силно ја поддржува Албанија на нејзиниот...

Рама во посета на Косово

Албанскиот премиер Еди Рама денеска ќе престојува во Косово, а според приштинската „Газета експрес“, тој има намера да се сретне со претседателот на привремените институции на Приштина, Хашим Тачи, премиерот Авдулах Хоти, претседателот на парламентот Османи и партиските лидери....

Рама: Албанија не смее да си дозволи второ затворање на земјата поради вирyсот

Во Албанија има 301 случај на новозaболени од кopoнавирус, а четворица пациенти пoчинаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во моментот 6.968 случаи се активни во земјата, претежно во Тирана, Драч и во Скадар. Во последните 24 часа биле тестирани...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img