December 8, 2022, 7:20 am

Екологија

Германија: Зелено економско чудо

Уште еднаш, германски министер планира да ја револуционизира економијата на својата земја во услови на криза. Во повоената ера, со распаѓање на економијата на земјата, Лудвиг Ерхард, легендарниот министер за економија на Западна Германија, го спроведе „ Германското економското чудо“...

(Видео) Еко востание во Србија: Блокади и протести во повеќе од 50 градови

Иницијативата „Тргни-промени“ и движењата собрани околу Еколошкото востание за денес во 14 часот најавија блокада на патишта и мостови на десетина локации во Белград и во повеќе од 50 градови во Србија. Саво Манојловиќ од организацијата „Тргни-промени“ најави дека на...

Илјадници луѓе можат да останат без работа – Три причини зошто забраната на пластични кеси е проблематична

Пластичните кеси годинава станаа луксуз, па наместо денар или два, пластична кеса во продавница ќе можете да купите за 15 денари. Ова е дел од пакет-законите кои ги донесе Собранието, а кои имаат за цел користењето на пластиката да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img