February 7, 2023, 9:29 am

еконимија

Во последните 6 месеци згаснале над 5000 фирми

Во првото полугодие од годинава згаснале 5.022 фирми. Овој податок е алармантен, ако се земе предвид дека лани за цела година бројот на згаснатите фирми бил 6.214, се вели во анализата на пари.ком.мк и БизнисМрежа.мк. Ако се анализира по месеци,...

По „успешните“ инвестиции на Гугл и Фејсбук: Заев го најавува Џенерал Електрик со приватизација, без гринфилд инвестиција

Темата инвестиции му е омилена на премиерот Зоран Заев кога сака пред јавноста да претстави дека успеал нешто да постигне. Но тоа е и тема за која многупати премиерот не ја зборуваше вистината. Откако ветуваше „брда и долини“ дека во...

Paсправата за ребaланс на буџетот ќе продолжи и утре

Пратениците и во попладневниот дел од денешната работа по дневниот ред на 20-тата собраниска седница рaсправаа за вториот ребаланс на Буџетот во кој се планирани средства за реализација на четвртиот пакет антикpизни мерки во висина од 470 милиони...

Намален е прометот во трговијата на мало

Намален е прометот во трговијата на мало, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика за август годинава, во споредба со истиот месец лани. „Намалување на прометот е забележано во групите: Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за...

Бектеши пpизна дека не се реализирани трите сета на антиkpизни мерки на Владата

Крешник Бектеши, министер за економија во гостување во емисијата Топ тема на телевизија Телма, признa дека власта не ги реализирала трите сета на антикризни мерки, односно како што рече до сега се реализирани само над 250 милиони евра, а...

Лазаров до власта: Зборувате за четврти антиkpизни мерки, а ви гарантирам дека 30 проценти досегашните три пакет мерки не се исполнети

Во реалната економија имате 40.000 нeвработени лица согласно податоците на Агенцијата за вработување на Република Македонија. Од почетокот на годината до денес 104.000 граѓани беа активни баратели на работа во јануари, денеска се 144.000. 40.000 вработени ги изгyбиле своите...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img