ЕКОНОМИЈА

Курсот на еврото повторно е под прагот од 1,13 долари

Курсот на еврото денеска повторно е под прагот од 1,13 долари, објавија германските финансиски публикации. Во меѓубанкарската трговија во Франкфурт утринава единствената европска валута остана речиси непроменета на 1,1277 долари. Европската централна банка вчера одреди референтна стапка на еврото од...

РКЕ донесе одлука: Цените на бензините и дизелот остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,25 % во однос на Одлуката од 13.12.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и...

Воспитна од ММФ: Само Косово има поголема сива економија од нас

Според податоците на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), учеството на сивата економија во бруто домашниот производ на Македонија изнесува 37,6 %, а поголема сива економија има само Косово со учество од 38,3 проценти. Ова се последните проценки на монетраците, а...

Ким пред клучна одлука по цела деценија на Власт

Откако ја презеде власта по ненадејната смрт на неговиот татко пред 10 години, Ким Јонг Ун ги избриша широко распространетите сомнежи кои ги поздравија неговите први обиди да ја прошири бруталната династичка контрола на неговото семејство над Северна Кореја. Раните...

Германија: Зелено економско чудо

Уште еднаш, германски министер планира да ја револуционизира економијата на својата земја во услови на криза. Во повоената ера, со распаѓање на економијата на земјата, Лудвиг Ерхард, легендарниот министер за економија на Западна Германија, го спроведе „ Германското економското чудо“...

РКЕ донесе одлука: Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на цените на нафтените деривати во просек за 3,02 % во однос на Одлуката од 6.12.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР...

Горивата со нови цени од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе донесе одлука за новите цени на горивата. Минатата недела цените на бензините и дизелот се намалија за 3,50 денари. Ова се актуелните цени на горивата: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 71,00 (денари/литар)Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС...

РКЕ пред одлука: Ќе имаат ли горивата нова цена од полноќ?

Регулаторна комисија денеска ќе одлучува за новите цени на горивата кои ќе стапат на сила од полноќ. Минатата недела цената на дизелот остана непроменета, а на останатите горива се намали за половина денар. Ова се актуелните цени на нафтените деривати: – Моторен...

За пари од странство: Талибанците ќе стануваат „родово-еднакви“

Талибанските власти во Авганистан денеска соопштија дека ќе забранат присилни бракови за жени, што се смета за еден од предусловите на меѓународната заедница да ја признае нивната власт и да ја обнови финансиската помош за земјата разурната од војна. Указот...

Голготата на штедачите од Еуростандард банка продолжува: Алберт Муслиу и брат му вкупно ѝ должат на Еуростандард 780.000 евра, се вмешало и oбвинитeлcтвото од...

Во редакцијата на Инфомакс ни пристигна соопштение од оштетените штедачи на ЕСБ кое го пренесуваме во целост: „КРИМИНАЛОТ наречен Еуростандард банка продолжува и за време на стечај Додека вниманието на пошироката јавност во врска со случајот Еуростандард банка е свртено кон...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img