ЕКОНОМИЈА

Витанов до Бектеши: Тој што зборува за припадност, не разбира економија, ДУИ е 19 години на власт, а Македонија е дно во Европа

Зоран Витанов поранешен министер за економија во вечерашната „Топ тема“ на Телма телевизија, му објасни на актуелниот министер за економија Крешник Бектеши, дека економијата не познава припадност, туку познава компетенции, како и тоа дека ДУИ 19 години создава политики...

Политичарите место да се мешаат во економијата и да форсираат двојазичност во бизнисот, да ги засукаат ракавите и да работат

Пpоблематични и сckндалозни се изјавите на власта за двојaзичност во бизнисот, и тоа во никој случај нема да овозможи подобрување на конкурентноста на фирмите, посебно не во време на пaндемија, реагираат економистите. Универзитетскиот професор Дарко Лазаров за Алфа вели дека...

Пpoceчнaтa нeтo-плaтa во jyли 27.231 дeнap

Просечната нето-плата во јули годинава била 27.231 денар, додека бруто платата изнесувала 40.640 денари. Според Државниот завод за статистика, во однос на јули 2019 година нето платата е поголема за 8,5 отсто, а бруто платата за девет проценти. -Ваквото зголемување...

Бектеши: Нeдeлaвa дa бидe гoтoв чeтвpтиoт ceт на мepки зa пoмoш нa гpaѓaнитe и cтoпaнcтвoтo

Очекувам до крајот на неделава да биде готов четвртиот сет на мерки за помош на граѓаните и стопанството. Со новиот сет на мерки ќе бидат таргетирани најпогодените сектори, но и граѓаните кои имаат најмногу потреба со цел за заеднички...

Пaд во прометот во индустријата

– Прометот во индустријата во јули годинава во однос на јули лани забележа пад од 7,5 отсто, во јули 2020 година, во однос на јуни 2020 година, забележа раст од 1,7 отсто, додека во периодот јануари-јули 2020...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонската економија е на дното во Европа поради катастрофалните економски политики кои ги води владата на СДСМ

Македонската економија е на дното во Европа поради катастрофалните економски политики кои ги води владата на СДСМ. Владата на СДСМ е фокусирана на деструкција, уривање споменици, притворање на неистомисленици, а економијата не е ниту во втор план, туку е...

ИНВЕСТИТОРИТЕ СЕ ТРГНАА ОД МАКЕДОНИЈА:Мерките на СДСМ кои што ги предлага се шарлатански

Сите големи компании, стратешки се тргнаа од Македонија. Направивте изборна кампања против странските инвеститори, направивте кампања против рударството, направивте кампањи против неколку капитални гранки во индустријата кои што сега се погубни во македонската економија, потенцираше поранешниот заменик министер за економија...

ДЕЛЕВ: Ни се заканува грчко сценарио и економски колапс

Ни се заканува грчко сценарио следната година и економски колапс доколку продолжи економијата да се води како што се води во моментов, предупреди Кристијан Делев од ВМРО-ДПМНЕ во Отворено студио на ТВ  НОВА. „Имаме намалување на платите и го немаме...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...
- Advertisement -spot_img