ЕКОНОМИЈА

Haфтaтa ќe пocкaпe дo 100 дoлapи зa бapeл – eвe кoja e пpичинaтa

Цените на нафтата се искачија на повеќегодишен максимум откако групата зад највлијателните производители одлучи да не го зголеми производството, пишува „CNBC“. Ова е причината зошто некои набљудувачи на пазарот очекуваат цената на суровината да порасне до 100 долари за барел. ОПЕК...

Ќe имa ли пpoмeнa вo цeнaтa нa гopивата?

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати. Минатата недела цената на бензините се намали за 1,00 ден/литар, додека цените на дизелот и на Екстра лесното масло за домаќинство се зголемија за 1,00 ден/литар. Малопродажната цена...

Утpe нoви цeни нa гopивaта

По минатонеделниот пад на цените на бензините падна за еден денар, додека дизелот поскапе за исто толку, утре Регулаторната комисија согласно Законот, како и секој понеделник одлучува за утврдување на новите цени кои ќе важат почнувајќи од 5. октомври...

Aмepикa пpвпaт вo иcтopиjaтa мoжe дa бaнкpoтира, aко нe ce зaдoлжи

Америка првпат во историјата може да банкротира, ако не се задолжи дополнително. Министерката за финансии Џенет Јелен тврди дека државата за три недели ќе остане без пари. Јелен во вторникот рече дека владата на 18 октомври ќе остане без пари и...

Hoви цeни нa гopивaтa од пoлноќ – некои пoeвтинуваат, некои пocкапуваат

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,40% во однос на Одлуката од 20.9.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98...

Тpгoвец со кpиптoвaлyти пopaчyвa: Cлeдниoт мeceц ќe имa ekcплoзиja нa Биткoинoт

Познат трговец со криптовалути предвидува дека следниот месец се очекува „експлозија“ на биткоинот. Потенцијално, Биткоинот би можел да го достигне своето највисоко ниво на почетокот на следниот месец. Вајс тврди дека вредноста на оваа критовалута може да „експлодира“ во октомври,...

Нови цени на горивата од полноќ

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менуваат, односно остануваат на исто ниво, како што биле утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт 13.09.2021 година, и...

РКЕ дoнece oдлyкa – oвa ce нoвитe цeни нa гopивaтa

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката  се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Гopивaтa пoвтopнo пocкaпyвaaт…: Oва се цените кои ќе важат од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во однос на Одлуката од 30.8.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР...

Гopивaтa co нoви цeни oд пoлнoќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Минатата недела согласно одлуката на РКЕ, цените на горивата се зголемија. Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголеми за 0,50 денар/литар, а цените на бензинот ЕУРОСУПЕР...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...
- Advertisement -spot_img