February 26, 2024, 7:20 pm

економска криза

Николоски: Покачувањето на струјата може да е и повисоко од 10 проценти, ама за енергетската kpиза во Македонија причина е што владините функционери мислат...

Заев е свесен дека мора да си оди и мислам дека ќе направат влада, ама за кратко, потоа мора да се оди на избори, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски на гостување во емисијата Што не е јасно што...

Се ќе се опорави годинава – вели Кристин Лагард

Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, вчера изјави дека економијата во еврозоната ја чека опоравување оваа година, под услов мерките воведени за сузбивање на пандемијата да бидат укинати до крајот на март, односно вакцинацијата да стане масовна...

Hoвa финaнcискa пoмoш зa пoгoдeнитe oд eкoнoмcкaтa kpизa

Новиот пакет мерки ќе тежи педесет милиони евра а како што е најавено, веќе од следниот месец треба да се реализира. Новиот пакет на економски мерки ќе биде наменет за граѓаните и компаниите за справување со последиците од коронакризата. Петтиот сет...

Бесими: “Пaндeмиjaтa co Koвид-19 дoвeдe дo нajгoлeмa eкoнoмcкa kpизa штo ce cлyчилa oд Гoлeмaтa дeпpecиja нaвaмy”

Пандемијата со Ковид-19 доведе до најголема економска криза што се случила од Големата депресија наваму, предвидливоста е тешка, но среднорочната проекција е неопходна и клучна за дефинирање на моделот на побрз економски раст базиран на иновации, човечки капитал и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img