October 1, 2022, 9:20 am

екстрадиција

Бугарија екстрадира Македонец

Тричлен совет на Окружниот суд во Ќустендил одлучил да им го предаде на властите на Австрија македонскиот државјанин Јовановски Ј., согласно европската потерница издадена од Обвинителството во Виена, соопшти градскиот суд. Како што јави дописникот на МИА од Софија, барањето...

Се отвора можност Асанж да биде екстрадиран во САД

Вишиот суд во Лондон ја дозволи жалбата на САД кои бараат основачот на Викиликс, Џулијан Асанж да се екстрадира во САД и таму да се соочи со кривичните пријави, меѓу кои и за кршење на законот за шпионажа и...

Косово го oдби бapaњeтo нa Македонија за ekcтpaдициja нa eдeн oд y6иjцитe oд Cмилкoвскo

Основниот суд во Приштина го одби барањето на Министерството за правда на Македонија за екстрадиција на Африм Исмаиловиќ, осуден во случајот „Монструм“. На Исмаиловиќ, како и на неговиот брат Агим и на Алил Демири, на 23 февруари оваа година повторно му...

Македонија бapa oд Кocoвo екcтpaдициja нa Африм Исмаиловиќ, eдeн oд ocyдeнитe нa дoживoтeн зaтвop вo пpoцecoт „Moнcтpyм“

Скопје бара од Приштина екстрадиција на Африм Исмаиловиќ, еден од осудените на доживотен затвор во процесот „Монструм“, кој вчера е уапсен во Косово, потврди денеска премиерот Зоран Заев. -Ние од поодамна имаме побарано екстрадиција и очекувам од новите косовски власти да...

Heмa бeгaњe oд пpaвдaтa: Бугapcкитe opгaни пoзитивнo oдгoвopиja нa бapaњeтo зa ekcтpaдициja нa Игор Спасов

Игор Спасов нема да побегне од правдата. Градскиот суд во Софија донесе одлука да дозволи негова итна екстрадиција назад во Македонија. По барањето на Министерството за правда до бугарските органи за екстрадиција на лицето Игор Спасов назад во Македонија,...

Пpaвдaтa пoпoлeкa гo cтигa: Иcпpaтeнo бapaњeтo зa ekcтpaдициja нa Игор Спасов

Македонија и официјално побара екстрадиција на лицето Игор Спасов. Во текот на вчерашниот ден, по комплетирањето на документацијата, барањето е испратено до бугарските власти кои понатаму ќе постапуваат по истото. Барањето за екстрадиција го потпиша министерот за правда Бојан Маричиќ.

Heмa пpaвдa, нeмa миp: Aкo имa бyгapcкo дpжaвjaнcтвo тeшko ќe oди ekcтpaдициjaтa на Игор Спасов

Бегалецот Игор Спасов, поранешен полициски специјалец и осуденза убиството на Мартин Нешковски, по две години бегство од Македонија, е уапсен по пријава за семејно насилство во главниот град на Бугарија, Софија. За време на увидот од бугарската полиција било...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img