„ЕМА“

ЕМА ја одобри вакцината на Новавакс против Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината против Ковид-19 од американската компанија Новавакс, која користи поконвенционална технологија и за која биотехнолошката компанија се надева дека ќе ги намали колебањата во однос на вакцините. – ЕМА препорача издавање на условно...

ЕМА: Вакцината на „Џонсон и Џонсон“ може да се прими како засилувачка два месеца по првата

Европската агенција за лекови денеска соопшти дека вакцината против Ковид-19 на „Џонсон и Џонсон“ може да се користи како засилувачка доза два месеца по примената на првата доза. „Комитетот на ЕМА (CHMP) заклучи дека засилената доза на вакцината против Ковид-19...

ЕМА ја одобри вакцината Фајзер за деца од 5 до 11 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се одобри употребата на вакцината Фајзер и кај децата од 5 до 11 години. Оваа вакцина е веќе одобрена за употреба кај деца кои имаат полни 12 години. Кај децата кои се на возраст...

„ЕМА“ дaдe зeлeно светло за двa лeka co aнтитeлa зa Koвид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска даде позитивно мислење за два третмана против ковид-19 – Ронапреве и Регкирона. Двата третмана се наменети за употреба во раните фази на инфекцијата, а засновани се на антивирусни моноклонски антитела, пренесува РТЕ. ЕМА наведува дека Ронапреве...

ЕMA ja oдoбpи вakцинaтa „Мoдepнa“ зa тpeтaта дoзa

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека дополнителната, засилувачка доза на вакцината „Модерна“ може да се даде на луѓе на возраст од 18 години и постари најмалку шест месеци по примањето на втората доза. Тоа е втора вакцина што е...

ЕМА гo пpoцeнyва лekoт нa „Мepк“ пpoтив Koвид-19

Американскиот производител на лекови „Мерк“ денеска соопшти дека регулаторната агенција на ЕУ- ЕМА отворила постапка за оценување на експерименталниот лек на компанијата против Ковид-19. ЕМА ја почна првата континуирана евалуација на податоците за лековите, што значи дека ќе ги оценува...

„ЕМА“ oдoбpи „бycтер“ дoза со „Фajзеp“ и „Moдеpнa“

Европската агенција за лекови (ЕМА) за првпат издаде официјална препорака за дополнителна доза на вакцина „Ковид-19“, објави „Дер стандард“. ЕМА во понеделникот објави дека препорачува дополнителна доза на вакцини „бионтек/фајзер“ и „модерна“ што може да се даде на лица со...

ЕМА пpeдyпpeдyвa: Cojoт „Мy“ e пpичинa зa зaгpижeнocт

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека варијантата на коронавирусот позната како „Му“ може да биде причина за загриженост, иако сe уште нема докази дека ќе го надмине во моментот доминантниот сој Делта. „Му“, кој првпат беше идентификуван во Колумбија...

ЕМА ги пpoцeнyвa пoдaтoцитe зa тpeтaтa дoзa нa вakцинaтa „Фајзер“

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека ги проценува податоците за третата или засилувачка доза на вакцината Фајзер/Бионтек против Ковид-19, која се дава шест месеци по втората доза кај луѓе над 16 години. Во врска со барањето на Бионтек, ЕМА...

Македонија чeкa пpeпopaкa oд ЕМА зa вoвeдyвaњe тpeтa дoзa вakцинa

Неделава ќе бидат контактирани пациентите кои се на дијализа за да се почне со администрирањето на третата доза кај нив. Во меѓувреме, нема препорака за трета доза кај другите ризични категории со послаб имунитет. Во Македонија, засега, трета доза вакцина...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img