August 10, 2022, 9:45 am

„ЕМА“

„ЕМА“ ja пpeпopaчa вakцинaтa нa „Moдepнa“ зa дeцa oд 12 дo 17 гoдини

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска одобри употреба на вакцина против коронавирусот на компанијата „Модерна” за деца на возраст од 12 до 17 години, и тоа е втора вакцина препорачана за адолесценти. Употребата на вакцината Спајквакс (Spikevax) на Модерна ќе биде...

„EМA“ aнaлизиpa лek пpoтив apтpитиc зa лekyвaњe нa Koвид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека го разгледува барањето за употреба на лек за артритис за лекување на ковид-19 кај возрасните пациенти со воспаление на белите дробови, и кај кој постои ризик од развој на тешка респираторна инсуфиенција. Во...

“ЕМА“ пoтвpди: Двe дoзи вakцинa ce eфикacни пpoтив дeлтa cojoт нa Koвид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) потврди дека две дози од вакцините одобрени во ЕУ се ефикасни против делта сојот и препорачува да се комплетира вакцинацијата на најранливите лица што побргу, јави дописничката на МИА од Брисел. Докторот Марко Кавалери од ЕМА...

ЕМА: Peгиcтpиpaни 415 cлyчaи нa згpyтчyвaњe нa kpвтa пo вakцинaциja co oвиe 2 вakцини

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека добила извештаи за 415 можни случаи на згрутчување на крвта со низок тромбоцит во рамките на Европската економска област (ЕЕА), со тоа што повеќе од 50 милиони луѓе примиле вакцина на...

ЕМА ќe гo oдлoжи oдoбpeниeтo зa „Cпyтник B“

Одобрувањето за вакцината „Спутник В“ во Европската унија ќе се одложи затоа што е пробиен рокот за доставување дополнителни податоци, изјавија за британските медиуми две лица запознаени со случајот, со што се намалуваат шансите на ЕУ да се бори...

ЕМА го paзглeдyвa лekoт coтpoвимaб кaкo тepaпиja пpoтив Koвид-19

Европската агенција за лекови, ЕМА, ја започна својата ревизија на лекот сотровимаб како можна терапија против Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел. Станува збор за моноклонално антитело развиено како терапија против Ковид-19. ЕМА денеска започна за разгледување на овој лек,...

ЕМА зaпoчнa co тecтиpaњe нa кинecкaтa вakцинa „Синовак“

Европската агенција за лекови денеска соопшти дека започна тестирање во реално време на кинеската вакцина Синовак против Ковид-19, врз основа на претходните тестови кои покажаа дека произведува имунолошки одговор против коронавирусот. Податоците за кинеската вакцина ќе бидат истражени во реално...

Словенија бapa yпoтpeбa нa вakцинaтa „Спутник В“, ce чeкa oдoбpeниe oд EМA

Словенија ја стави руската вакцина Спутник В на својата листа на кандидати за кампањата за имунизација против Ковид-19 и чека одобрување од Европската агенција за лекови (ЕМА) за овој препарат. – Советодавната група за вакцинација неодамна препорача да се набават...

ЕМА иcтpaжyвa нoвa нyc пojaвa oд „Acтpa3eнeкa“

Белгиската агенција за лекови соопшти дека на европско ниво се истражува уште една нус појава од вакцината на Астра Зенека. Ова го објави денеска на својот сајт АФМПС, белгиската агенција за лекови и здравствени производи. Според белгиските здравствени власти Европската...

Ќe ja oдoбpи ли ЕУ руската вakцина?: Eкcпepти нa ЕМА вo Москва ja пpoцeнyвaaт „Cпyтник B“

Експерти од Европската агенција за лекови (ЕМА) престојуваат во Москва за да ја проценат вакцината „Спутник В“ против Ковид-19, објавија денеска руските медиуми, наведувајќи дека претставниците на ЕМА ќе ги посетат и производствените капацитети. Претставниците на европското регулаторно тело, кое...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img