August 10, 2022, 9:48 am

„ЕМА“

ЕМА: Ceкoja дpжaвa caмocтojнo дa oдлyчи зa вakцинaтa „AcтpaЗeнeкa“

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека секоја земја треба сама да одлучи како ќе го третира нивниот заклучок дека по приемот на вакцината „АстраЗенека“ постои ризик од згрутчување на крвта. При донесување на одлуката секоја земја треба да ја...

Нopвeшкa кoнтpa ЕМА: Твpди дeкa имa дoкaз зa пoвpзaнocт нa пojaвaтa нa тpomбoви и вakцинaтa нa „Астра Зенека“

Според истражувањето на Универзитетската болница во Осло, силниот имунолошки одговор по примањето на вакцината од „Астра Зенека“ е причина за згрутчување на крвта кај тројца здравствени работници, од кои едниот починал. Ставот на Европската агенција за лекови (ЕМА) дека вакцината...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img