ЕНЕРГЕТИКА

Се затвораат сите нуклеарни централи до 2025 година

Белгиската влада синоќа постигна договор со кој се потврдува дека нуклеарните централи во земјата ќе бидат затворени во 2025 година, но државата ќе продолжи да инвестира во технологијата за нуклеарна енергија, соопштија денеска белгиските јавни служби РТБФ и ВРТ. Дебатата...

Германија: Зелено економско чудо

Уште еднаш, германски министер планира да ја револуционизира економијата на својата земја во услови на криза. Во повоената ера, со распаѓање на економијата на земјата, Лудвиг Ерхард, легендарниот министер за економија на Западна Германија, го спроведе „ Германското економското чудо“...

Јаглен ќе се увезува од Косово

Министерот за економија, Крешник Бектеши, придружуван од заменик-директорот на АД „Електрани на Македонија“ (ЕСМ), Имер Зенку, оствари работен состанок со министерката за економија на Косово, Артане Ризваноли, и директорот на Косовсата енергетска корпорација (КЕК), Нагип Красниќи. Тема на состанокот беше...

Нaдлeжнитe вeлaт нeмa пoтpeба од kpизнa cocтojбa вo eнepгeтикaта, ВМРО-ДПМНЕ пpeдyпpeдyвa нa тeшкa зимa co pecтpикции

Во моментот нема потреба од прогласување кризна состојба во делот на енергетиката, а надлежните уверуваат дека цената на струјата за домаќинствата ќе остане иста до крајот на годината. Доколку има потреба, ќе се интервенира, велат од Владата. Оттаму не...

ХРИСТИЈАН МИЦКОВСКИ: Капитални проекти во енергетскиот сектор, придобивка ќе имаат стопанството и домаќинствата

ВМРО-ДПМНЕ секогаш го реализира ветеното пред граѓаните и секогаш работи за унапредување на животниот век и животниот стандард на граѓаните, велат од партијата. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Христијан Мицкоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Еден од проектите...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img