ефикасност

Студија ја открива ефикасноста на вакцините на Фајзер против варијантата Омикрон

Варијантата Омикрон на коронавирусот може делумно да ја избегне заштитата од две дози на Pfizer и  BioNTech, објави раководителот на истражувачката лабораторија на Африканскиот здравствен истражувачки институт во Јужна Африка, пренесува Ројтерс. Сепак, студијата покажа дека крвта од луѓе кои примиле...

Модерна: Вакцините се помалку ефикасни против Омикрон

Производителот на лекови Модерна денеска ги потресе финансиските пазари, откако шефот на компанијата Стефан Бансел предупреди дека вакцините против ковид-19 веројатно нема да бидат толку ефикасни против варијантата омикрон како што беа против Делта. Цената на сурова нафта веќе паднаа...

Британски биолог со загрижувачко тврдење: Вакцините се речиси сигурно помалку ефикасни против новиот вид на коронавирус

Вакцините речиси сигурно ќе бидат помалку ефикасни против новата варијанта на коронавирусот што се шири од Африка, изјави за Би-Би-Си професорот Џејмс Нејсмит, биолог од Универзитетот во Оксфорд. – Тоа е лоша вест, но не е крај на светот, рече...

Зaклyчoк на Мeдицинcкиот фaкyлтет во Белград: Ивepмeктинот не е ефикacен пpoтив Koвид-19

Ивермектин, лек кој во последните месеци беше во фокусот на јавноста во Србија во контекст на лекувањето на коронавирусот, не е ефикасен во борбата против оваа заразна болест, заклучува Медицинскиот факултет во Белград. Како што беше најавено, факултетот денеска го...

„Фajзep“: Aнтивиpycнaтa пилyлa e 90% eфикacнa

Американскиот фармацевтски гигант „Фајзер“ објави дека неговиот експериментален лек се покажал многу ефикасен во намалувањето на развивањето на потешка форма на коронавирусот. „Фајзер“ објави дека неговата антивирусна пилула против коронавирус ја намалила стапката на хоспитализација и смртност за речиси 90...

Koлкy e eфикacнa тpeтaтa дoзa нa вakцинa пpoтив кopoнaвиpyc?

Стравот од делта-сојот придонесе некои земји да воведат трета доза за луѓето што се веќе вакцинирани против коронавирусот. Од друга страна, Светската здравствена организација побара од богатите земји да ја одложат вакцинацијата со третата доза додека сите земји не...

Лoши вecти oд „Oкcфopд“: Дeлтa-cojoт дeфинитивнo ja „pyши“ eфикacнocтa нa вakцинитe

Зголемувањето на вакцинираните лица кои се заразени со коронавирус фрли сомнеж врз трајната ефикасност на вакцините против коронавирус, покажуваат новите студии, што би можело да влијае на владините одлуки за евентуално воведување дополнителна „засилувачка“ доза, објави Радио Слободна Европа...

Твopeцoт нa рycкaтa вakцинa: „Фajзep“ имa пpoблeми co дeлтa-cojoт, нejзинaтa eфикacнocт нe e тoлкy виcoкa кaкo штo peкoa

Предлогот на Рускиот фонд за директни инвестиции да се користи „Спутник лајт“ како трета доза, по вакцинирањето со „Фајзер“, има научна основа и ќе помогне да се подобри ефектот на првите две дози, рече директорот на Рускиот центар „Гамалеја“,...

МО: Ja згoлeмивмe eфикacнocтa и бpзинaтa нa дeлyвaњe нa cитe вoздyхoплoви

Со ефикасен армиски ангажман и поддршка од РЕК Битола и АД Макпетрол, значително се зголеми ефикасноста и брзината на делување на сите хеликоптери вклучени во гаснењето на пожарите во беровско- делчевскиот крај. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска која денеска ги...

Вakцинaтa нa „Мoдepнa“ 93 oтcтo eфикacнa шecт мeceци пo втopaтa дoзa

Извршниот директор на „Модерна“, Стефан Бансел изјави дека вакцината против коронавирус на компанијата е 93 отсто ефикасна шест месеци по втората доза. Во изјавата за тековните клинички испитувања, Бансел рече дека „варијантата Делта претставува нова закана и затоа треба да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img