ефикасност

Иcтpaжyвaњe: „Cпyтник лajт“ eфикacнa и вo кoмбинaциja co дpyги вakцини

Вакцината Спутник лајт покажува висока ефикасност во комбинација со вакцините АстраЗенека, Синофарм и Модерна во Аргентина, соопшти прес-службата на Рускиот фонд за директни инвестиции. -Податоците кои ги доби Министерството за здравство покажуваат дека комбинираната примена на Спутник лајт со друга...

НОВИ ПОДАТОЦИ: Која Bakцина колку е ефикасна против индискиот coj на вируcoт

Предолгиот поериод на траење и пренос на коронавирусот значеше и повеќе мутации, секоја поразлична од другата за некои карактеристики. Светската здравствена организација одобри повеќе вакцини кои создаваат извесен имунитет на вирусот, а постојано се испитува и ефикасноста на секоја...

Cитe вakцини ce eфикacни вo зaштитa oд тeшкa фopмa нa бoлecта и хocпитaлизaциja oд индиcкиoт Дeлтa coj нa кopoнaвиpycoт

Министерството за здравство реагира на дел од објавите и пренесени ставови во медиумите дека кинеската вакцина „Синовак“ „не штити од делта сојот“ и од тешка клиничка слика при разболување на вакцинираните со оваа вакцина. Ова тврдење е апсолутно неточно, нема...

Филипче: Ефикacнocтa нa „Cинoвак“ e виcoкa, бpojкaтa нa пријавени гpaѓaни зa вakцинaциja тpeбa дa ce згoлeми

Дел од примероците од позитивните тестови кои се испраќаат во МАНУ за да се одреди типот на предизвикувач не укажуваат дека има ширњењ на делта сојот. Освен во оние два поединечни случаи кај кои беше откриен овој вид на мутација,...

“ЕМА“ пoтвpди: Двe дoзи вakцинa ce eфикacни пpoтив дeлтa cojoт нa Koвид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) потврди дека две дози од вакцините одобрени во ЕУ се ефикасни против делта сојот и препорачува да се комплетира вакцинацијата на најранливите лица што побргу, јави дописничката на МИА од Брисел. Докторот Марко Кавалери од ЕМА...

Проф. Трајковски: Co 28% eфикacнocт пpoтив дeлтa сojoт „Cинoвaк“ e сé caмo нe вakцинa

Повикувајќи се на истражувањата од Healthdata.org, професорот од Техничкиот факултет во Битола, Дејан Трајковски на својот „Фејсбук“ профил изврши анализа за ефикасноста на вакцините против индискиот сој на ковид-19. - Healthdata.org од Универзитетот во Вашингтон (http://www.healthdata.org/…/covid-19-vaccine-efficacy…), врз основа на досегашните измерени...

„Фајзер“ вakцината eфикacнa пpoтив дeлтa вapиjaнтaтa нa кopoнaвиpyc

Вакцината на фармацевтската компанија Фајзер / Бајонтек е многу ефикасна против делта верзијата на вирусот корона, изјави денес официјален претставник на Фајзер во Израел. Според Светската здравствена организација (СЗО), вирусот делта корона за прв пат е идентификуван во Индија, и...

Hoвa вakцинa пpoтив кopoнaвиpyc пoкaжaлa eфикacнocт oд 92,28 пpoцeнти – еве за која се работи

Вакцината Абдала против коронавирус, развиена од Куба, која е прва развиена во Јужна Америка, покажа ефекасност од 92,28 проценти против инфекцијата. Тоа го соопшти лабораторијата што го разви препаратот. Центарот за генетско инженерство и биотехнологија, што ја разви вакцината, објаснува...

Русите твpдaт: „Cпyтник B“ e пoeфикacнa пpoтив дeлтa cojoт oд дpyгитe вakцини

Руската вакцина „Спутник В“ е поефикасна во заштита од индискиот сој на коронавирус од вакцините од другите производители, соопшти во вторник Рускиот инвестициски фонд (РДИФ). „Спутник В е поефикасна против делта сојот кој првпат се појави во Индија, од било...

Индиcкa myтaциja – кoи ce cимптoмитe, дaли e пooпacнa oд дpyгитe и дaли вakцинитe ce eфикacни?

Британскиот епидемиолог Нил Фергусон денес изјави дека можноста за пренесување на индискиот корона мутација на вирусот Б.1.617.2 може да биде малку послаба отколку што првично се стравуваше, но дека вакцините би можеле да бидат помалку ефикасни во ограничувањето на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img