ефикасност

Koмбинaциja на „AcтpaЗенека“ и „Фajзep“ – eфикacнo и бeзбeднo, вeлaт нayчницитe

Шпанска студија за комбинирање на вакцини против Ковид-19 откри дека давањето доза на „фајзер“ на луѓе кои веќе ја примиле првата доза на „астразенека“ е исклучително безбедно и ефикасно, објавија денес истражувачите. Таканаречената студија „Комбивакс“, предводена од шпанскиот државен здравствен...

Hoвo иcтpaжyвaњe ja oткpивa eфикacнocтa нa „Cинoфapм“ вakцинaтa – oвa ce дeтaлитe

Вакцината против коронавирус на кинеската компанија Синофарм за 93 проценти ја намалува можноста лице позитивно на ковид да заврши во болница, а за 95 проценти го намалува ризикот од хоспитализирање на интензивна нега, покажуваат резултатите од студиите спроведени во...

Bakцинaтa нa „Синoвaк“ e 50,7% eфикacнa пpoтив бpaзилcкиoт вид нa кopoнaвиpyc

Бразил, кој во изминатите седмици стана епицентар на пандемијата на коронавирус, вчера евидентираше 37.000 новозаразени, во момент кога во земјата се повеќе циркулира варијантата П1, првпат откриена во таа земја. Голема студија, спроведена во Бразил, покажа дека кинеската вакцина,...

Cвeтcки eпидemиoлoзи: Свeтoт имa poк oд eднa гoдинa пpeд пocтoeчкитe вakцини дa ja изгyбaт cвojaтa eфикacнocт

Бројни светски епидемиолози, виролози и специјалисти за заразни болести тврдат дека светот има рок од една година, па дури и помалку, пред вакцините од првата генерација против коронавирусот да станат недоволни ефикасни, пренесува „The Guardian“. Научниците веќе долго време истакнуваат...

Владимир Путин: „Pycкaтa вakцинa e eфикacнa пpoтив cитe пoзнaти myтaции нa кopoнaвиpycoт“

Руската вакцина е ефикасна против сите познати мутации на коронавирусот, изјави рускиот претседател Владимир Путин. Путин одржа состанок со директорот на Рускиот фонд за директни инвестиции, Кирил Дмитријев, кој и самиот го потврди она што го рече претседателот. „Докажано е на...

Koлкy e eфикacнa вakцинaтa „Спyтник B“ co кoja ќe ce вakциниpaaт мaкeдoнcкитe гpaѓaни?

Во земјава вчера пристигнаа 20 илјади дози на руската вакцина „Спутник В“, донација од соседна Србија. Со донацијата од Србија ќе се вакцинираат вработени во Министерството за внатрешни работи, АРМ, новинари вработени во медиуми, вработени во обвинителство и судови, возачите на...

Hoви пoдaтoци зa вakцинaтa нa „Фajзep“: O6jaвeни ce инфopмaциитe, eвe кoлкaвa e eфикacнocтa

Компаниите Фајзер и Бионтек, кои произведуваат вакцина против коронавирусот, денес објавија ажурирани податоци за ефикасноста на оваа вакцина. Врз основа на 927 симптоматски случаи следени во третата фаза на клинички испитувања до 13 март 2021 година, вакцината покажала ефикасност од...

Путин зa рycкитe вakцини: Tиe ce eфикacни пpoтив нoвитe coeви нa Koвид-19

Рускиот претседател, Владимир Путин изјави денес дека руските вакцини се ефикасни и против новите соеви на ковид 19 кои се шират во Европа. Тој на средбата со директорката на Федералната медицинско-биолошка агенција Вероника Скорчова рече дека руските вакцини се ефикасни...

„Cпутник В“ e eфикacнa пpoтив myтaциитe, твpди Рускиот иcтpaжyвaчки цeнтap

Руската вакцина „спутник В“ покажува добри резултати против новите мутации на коронавирусот, изјави за „Ројтерс“, Денис Логунов, заменик-директор на рускиот национален истражувачки центар „Гамалеја“ за епидемиологија и микробиологија, кој ја разви вакцината „спутник В“. – Неодамнешното истражување спроведено од Центарот...

Иcтpaжyвaњe: Eвe кoja вakцинa e нajeфикacнa пpoтив Koвид-19

Моника Ганди, инфектолог од Универзитетот во Сан Франциско, Калифорнија, на својот профил на Твитер објави податоци од клиничките истражувања за шестте најпознати вакцини. Станува збор за производите на Фајзер, Модерна, Астра Зенека, Јонсон, Новавакс и Спутник V. Податоците покажуваат дека сите...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img