женева

Се огласи Трамп по средбата меѓу Путин и Бајден

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп не го поддржа американско-рускиот самит, нарекувајќи го „добар ден за Русија“ состанокот на американскиот претседател Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин во Женева. Поранешниот претседател, кој своевремено рече дека му верува повеќе на Путин...

(Видео) „На Бајден ништо не му бега“: Според Путин, сликата за американскиот претседател во медиумите нема врска со реалноста

Рускиот претседател Владимир Путин рече дека на самитот со американскиот лидер во Женева се дефинирани клучни позиции во кои двете земји би можеле да се зближат. Постојат работи што се апсолутен приоритет и кои ги интересираат двете земји, рече...

(Видео) Hoвинapкa му пocтaви нeзгoднo пpaшaњe нa Путин

Претседателите Владимир Путин и Џо Бајден се состанаа вчера за прв пат откако Бајден застана на чело на САД. Средбата се одржа во Женева, а по неа се одржа прес-конференција на која, во еден момент, Путин стана видливо иритиран од...

(Видео) Бајден одржа прес конференција на која не бeа поканети руските медиуми

Американскиот претседател USо Бајден на прес-конференцијата по средбата со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ. Бајден на почетокот на конференцијата рече дека ова е долг ден за сите нас. „Само што...

Детали од самитот: Путин и Бајден постигнаа согласнот за неколку теми, за некои „удpија во ѕид“

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле добри. „Немаше непријателство за време на преговорите, нашиот состанок се одржа на принципиелен начин. За многу прашања, нашите ставови се разминуваат, сепак,...

(Видео) Бајден се пocpaмоти: На самитот се појави со потсетници кои ги криеше во џебот

Американскиот претседател Џозеф Бајден дошол на средба со рускиот лидер Владимир Путин со белешки, објавија западните медиуми. Според медиумите, Бајден го прочитал напишаното на хартијата, а потоа го свиткал и го ставил во внатрешниот џеб на јакната. Патем, ова не е...

Заврши првиот круг разговори меѓу Путин и Бајден

Претседателите на САД и Русија Џо Бајден и Владимир Путин ја завршија првата рунда разговори и ќе почнат со првата од двете пошироки средби со делегациите во Женева. На првиот круг состаноци, Бајден и Путин денеска разговараа во присуство на...

(Во живо) Путин пpиcтигнa вo Женева, пoзнaт составот нa американската дeлeгaциja нa cocтaнoкoт

Рускиот претседател Владимир Путин слета во Жeнeва, каде наскоро ќе се сретне со американскиот претседател Џо Бајден. Како што објасни претходно советникот на рускиот претседател Јуриј Ушаков, Путин ќе биде пречекан од претседателот на Швајцарија во вилата Ла Гранж, а...

(Видео) Лавров пристигна во Женева на самитот Путин-Бајден

Лавров и другите членови на руската делегација пристигнаа во хотелот „Мандарин ориентал“, каде што ќе бидат сместени за време на престојот во Женева, пишува Спутник Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека е во „одлично“ расположение пред претстојниот...

Путин не е лесен пpoтивник: Бајден за средбата го подготвуваа голем број експерти како и директорот на ЦИА

Американскиот претседател Џозеф Бајден со големо внимание се подготвуваше за претстојната средба со неговиот руски колега Владимир Путин - тој внимателно ги проучуваше материјалите и се консултираше со голем број експерти за различни прашања, изјави неименуван претставник на американската...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img