жени

Taлибaнцитe дeнecкa нaзнaчиja нoви миниcтpи – нeмa нитy eднa жeнa

Талибанците денеска назначија нови министри и со тоа го завршија формирањето влада во која нема ниту една жена, изјави портпаролот на талибанците, Забихула Муџахид. Три недели по преземањето на власта во Авганистан, талибанците на 7 септември назначија некои членови на...

Peчиcи 35.000 жeни пpиjaвилe нapyшeни циклycи пo вakцинaциjaта co „Фajзеp“, „AcтраЗeнeкa“ и „Мoдepнa“

Речиси 35.000 жени во Велика Британија до 2 септември пријавиле несакани ефекти во форма на нарушени менструални циклуси откако биле вакцинирани против „Ковид-19“. Покрај нередовните менструации, тие исто така пријавиле болни периоди, а за повеќето жени, се се вратило во...

ДУИ ја зајакнува улогата на жената во општеството – во шест општини носителки на листи се жени

Арта Билали Зендели на денешната прес-конференција рече дека листите на ДУИ се содржани од докажани имиња од граѓанскиот сектор, претставници од младите, жени и успешни личности од различни области. „Овие листи се објективна рефлекција на нашиот фокус во служба на...

(Видео) Уникатна приказна за селото во Бразил каде што живеат само жени

Ноива до Кордеиро е населено место во кое речиси сите жители се жени. Селото го основала Марија Сенорина де Лима во 1891 г., кога била избркана од своето село поради прељуба. Ова мало бразилско место Марија го создала за...

Тaлибaнците со coлзaвец ги рacтуриjа прoтеcтите на жeните во Кaбул

Талибанските власти ги прекинаа демонстрациите на десетици жени во Кабул, кои бараат права по преземањето на талибанците на Авганистан. Групата вели дека талибанците ги нападнале со солзавец додека се обидувале да одат од мост до претседателската палата Според талибанците, протестот...

(Видео) Талибанците со пykaње и coлзaвец ги рacтеpаа жените кои пpoтестираa за еднaквост

Талибанците користеа солзавец и пукаа во воздух за да го растераат протестот на Авганистанките кои излегоа на улиците во Кабул, барајќи еднаквост, јавува дописникот на Спутник. Жените излегоа на улица бидејќи не знаат што ги чека во иднина: особено, тие...

Taлибaнците близy дo фopмиpaњe влaдa – вo нea нeмa дa имa жeни

Талибанците се подготвуваат денеска да ја објават својата влада. Претставник на движењето, Ахмадула Мутаки, напиша на социјалните мрежи дека се подготвува церемонија во претседателската палата во Кабул. Се очекува главниот водач на талибанците, Хаибатулах Ахунџада да има неограничена моќ над...

Taлибaнцитe ги пoвикaa жeнитe oд jaвниoт здpaвcтвен ceктор да се вpaтaт на cвoитe paбoтни мecтa

Две недели по враќањето на власт во Авганистан, тврдокорните исламистички талибанци ги повикаа сите жени вработени во јавниот здравствен сектор да се вратат на работа, јави ДПА. Министерството за здравство ги упатува женските здравствени работници во главниот град Кабул и...

Taлибанците порачаа жените да останат дома: Нашите сили кои се нови, необучени, би можеле да ги малтpeтират и вознемиpyваат жените

Портпаролот на талибанците објави дека музиката ќе биде забранета во Авганистан, а жените ќе мора да имаат машка придружба на патувања што траат неколку дена. Тој, исто така, вети дека Талибанците ќе бидат полиберални отколку што беа пред 20...

Се забpaнува музиката во Авганистан, жените мора да имаат придружник ако патуваат

Портпаролот на талибанците објави дека музиката ќе биде забранета во Авганистан, а жените ќе мора да имаат машка придружба на патувања што траат неколку дена. Тој, исто така, вети дека Талибанците ќе бидат полиберални отколку што беа пред 20...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img