Жозеп Борел

САД одби да даде виза на грчки пратеник

Високиот комесар за меѓународни работи, Жозеф Борел, беше повикан да интервенира откако САД му одбија виза на грчкиот европратеник. Левичарската група од ЕУ во Европа побара од највисокиот дипломат на ЕУ, Жозеф Борел да интервенира во случајот на грчкиот...

Бopeл пoбapa Вучиќ и Кypти дa дojдaт вo Брисел нa нoвa pyндa пpeгoвopи

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел, разговарал телефонски со српскиот претседател и со косовскиот премиер и побарал да се одржи нова рунда преговори во рамките на бриселскиот дијалог за да се надминат тензиите. Ова го потврди денеска...

Борел: Русија caкa дa не’ пoдeли, нe им e гpижa зa Евpoпcкaта Униja

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки, и оценува дека на тоа треба да се одговори со единство. „Русија сака да разговара со земјите-членки поединечно, и само...

Борел: ЕУ ќe copaбoтyвa co тaлибaнцитe пoд cтpoги ycлoви, штo нe знaчи пpизнaвaњe

ЕУ ќе соработува со талибанците под строги услови, но тоа не значи дека блокот ја признава новата авганистанска влада, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Жосеп Борел. „За да го поддржиме авганистанското население, ќе мора да се поврземе...

Излeгyвaмe oд тyнeлoт, нo пaндeмиjaтa cè yштe бecнee

На повидок е излез од тунелот на пандемијата на Ковид-19, но мора да останеме будни поради новите варијанти што се појавуваат, изјави денеска во Дубровник министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел и повика на соработка со Русија...

Борел: Што да правиме со Русија, таа нема да исчезне, ниту да го промени своето однесување…

Шефот на дипломатијата на Европската Унија, Жозеп Борел, смета дека Русија тешко дека ќе го смени својот модел на однесување во блиска иднина. „На крајот на краиштата - Русија е наш најголем сосед. Таа нема да исчезне никаде и тешко...

Борел пpeдупpедува: Односите со Русија допрва ќе се влошyвaaт

Тесната соработка со Русија е далечна перспектива и ЕУ треба да се подготви за понатамошно влошување на односите со Москва, рече во средата (16-ти јуни) главниот дипломат на ЕУ Жозеф Борел презентирајќи го предлогот на Комисијата за нова стратегија...

Пендаровски на средба со Борел, потпретседателот на Европската комисија

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и Висок претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Жозеп Борел. На средбата беа разменети мислења за актуелните состојби...

Борел: Нема да се смириме додека Западен Балкан не биде дел од ЕУ

Целосно сме мобилизирани да ги поддржиме помирувањето и реформите како најдобар противотров на националистичката реторика, рече шефот на дипломатијата на ЕУ Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел, пред Советот за безбедност на ООН денеска изјави дека „ЕУ нема да...

Борел: ЕУ е подготвена да и даде три милијарди евра на Белорусија ако Лукашенко замине од власт

Европската Унија е подготвена да ѝ даде на Белорусија три милијарди евра доколку претседателот Александар Лукашенко биде сменет од власт и се случи демократска транзиција, изјави денеска Жосеп Борел, високиот претставник на ЕУ за безбедност и надворешна политика. Претходно, Европската...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img