задолжителна вакцинација

Германија одлучува за задолжителна вакцинација во некои институции

Германските пратеници денеска расправаат за нацрт-законот со кој задолжителната вакцинација на вработените во болниците и домовите за стари лица ќе биде услов за работа во тие институции. Министерот за здравство Карл Лаутербах во парламентот изјави дека е несовесно што...

СЗО ја повикува Европа да размисли за задолжителна вакцинација

Извршниот директор на СЗО за Европа ги повикал Европските земји да разгледаат можност за задолжителна вакцинација. Роб Батлер за “Sky News” рекол дека е време разговорот да се води и од перспектива на поединци и од перспектива на заедница....

Германија нема да воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

Откако Австрија најави воведување задолжителна вакцинација во февруари во соседна Германија, истакнуваат дека такво нешто нема да воведат во државата. – Такво нешто нема да има во Германија, изјави германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас за весникот „Билд“. Тој...

Гyвepнepoт нa Teкcac контра Бајден: Зaбpaни зaдoлжитeлнo вakциниpaњe пpoтив Koвид-19

Гувернерот на Тексас, Грег Абот вчера издаде извршна наредба со која им се забранува на компаниите и другите субјекти да наметнуваат обврска за вакцинација против Ковид-19. Со тоа републиканскиот гувернер Абот се спротивстави на американскиот претседател Џо Бајден, кој изминатите...

(Видео) Лyдилo во Мeлбypн: Жecтoки cyдиpи пoмeѓy пoлициjaтa и дeмoнcтpaнтитe кои протестиpaaт пpoтив зaдoлжитeлнaтa вakцинaциja

Стотици демонстранти излегоа на скалите на австралискиот Споменик на војната, во знак на протест против задолжителните вакцини проти Ковид-19 за градежниот сектор, јави ДПА. Тешко вооружени полицајци ја опколија групата, при што уапсија неколку лица, објавија локалните медиуми. Видео може...

Пpвиoт чoвeк нa бeлгиcкaтa Bлaдa e пpoтив зaдoлжитeлнaтa вakцинaциja пpoтив Koвид-19

Во опширно интервју за еден од најтиражните дневни весници, белгискиот премиер Александер Де Кро објаснува зошто е против задолжителна вакцинација и покрај тоа што големите градови во земјата не ги постигнуваат зацртаните цели. Иако Белгија важи за една од најдобрите...

Зaдoлжитeлнa вakцинaциja нa 630.000 yчeници вo Лoc Aнџeлec

Учениците во Лос Анџелес на возраст над 12 години мора да бидат вакцинирани против коронавирусот пред да се вратат на училиште следната година по зимскиот распуст. Управниот одбор на Обединетата училишна област во Лос Анџелес вчера изгласа дека се очекува...

Жecтоkа реакција на наредбата на Макрон: Здравствените работници остро се спротивcтaвија на задолжителната вakцинација

Вработена во дом за стари лица и изнемоштени лица во Франција, Сандра Барона, толку жестоко се спротивставува на вакцинирањето против Ковид-19, што рече дека размислува за отказ откако францускиот претседател Емануел Макрон нареди задолжителна вакцинација за сите здравствени работници. Барона,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img