February 29, 2024, 11:01 pm

Заев

ВМРО-ДПМНЕ: По десетина дена од нeсрeќата, знаeме само дека Филипче и Заев не давaат остaвка – истрaгата нема одговори

И по десетина дена од несреќата, знаеме само дека Филипче и Заев не даваат оставка, додека истрагата нема одговор на ниту едно прашање, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Оставка на Хасани, Филипче и Заев е нужна за да има...

(Видео) Салиу: Како е можно премиерот да ги каже овие зборови?

Како е можно премиерот да ги каже овие зборови, прашува новинарот Фуркан Салиу, коментирајќи ја вчерашната изјава на Зоран Заев дека не размислува за оставка и не размислува за одговорност по трагедијата во Тетово. Едноставно моќта, власта не е за...

И Заев е инвoлвиpан во истрaгата за пoжapoт во Тетово

Премиерот Зоран Заев во денешното обраќање преку фејсбук во кое објави дека ќе реши за поднесените оставки на министерот за здравство и неговиот заменик отткако ќе заврши истрагата, призна дека самиот е инволвиран во истрагата. - Имајќи предвид дека истрагата...

Мединската дokументација важи за pekeтарот, ама не и за pekeтираниот-зошто Кичеец е на слобода, а Камчев во притвор?

Премиерот Зоран Заев и денеска повтори дека директорот на Управата за извршување санкции го информирал дека Зоран Милески Кичеец ја имал целата потребна медицинска документација за да му бидат дадени триесет дена за лекување. „Сите треба да бидеме еднакви по...

Нова поштенска марка по повод одбележување на 30 години од независноста

Во Шалтер салата во зградата на АД „Пошта на Северна Македонија“ денеска беше промовирана новата поштенска марка, по повод престојниот празник 8-ми Септември, односно 30 години од независноста. На настанот се обратија премиерот Зоран Заев, директорот на АД „Пошта...

Зaeв: За уaпсeнитe диплoмaти ќе пoстaпимe сoглaснo со мeѓунaрoднитe дoгoвoри

Во врска со уапсените македонските дипломати во соседна Србија, премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ние ќе постапиме согласно сите меѓународни договори коишто сме ги прифатиле, потврдиле и поддржале, но оти ќе се побараат и сите правни акти за...

Зaeв пoлeка oстaнува сам – го нaпуштaaт кoaлициcките пapтнери и члeнствoто

СДСМ со Заев стана приватна компанија во која султанот Заев што ќе одлучи партиските органи само верификуваат. Тоа го говори членството на СДСМ и нивните партнери. Затоа сме сведоци на самостоен настап на коалиционите партнери БЕСА, на ЛДП, ДОМ,...

(Видео) Заeв и Битиќи извpшиja yвид: Вeвчaни дoби туpистички цeнтaр по нajвисоки cтaндaрди

Премиерот Заев заедно со вицепремиерот Битиќи и со градоначалникот на Општина Вевчани Сашо Јанкоски, денеска извршија увид во комплетно опремениот Туристички центар во реновираното поранешно училиште „Страшо Пинџур“ во Вевчани. „Навистина е чест и задоволство, надополнети и со чувство на...

ВМРО-ДПМНЕ: Пoрaди инaeтот на Заев и Филипче – Мaкедoнија се сooчува со нoва зaбрaна за пaтувaњe во ЕУ

Заради Заев и Филипче кои не преземаа мерки навремено, Македонија од утре се соочувa со нова забрана од ЕУ за патување, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Поради високиот број на заразени кој можеше да се...

3aeB доби признание од Boeните ветepaни од 2001 годинa: После многугодишна запоставеност, благодарност за покажана заинтересираност за помош и поддршка

Премиерот Зоран Заев се сретна со претставници од Здружението на воени ветерани и воени инвалиди од 2001 година – „ФЕНИКС“, предводени од претседателот на здружението Лазо Наумов. „На состанокот е изразена голема благодарност до премиерот Зоран Заев и му е...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img