Заев

(Видео)Заев го отвори Европскиот куп во далечинско пливање во Охрид

Премиерот Зоран Заев денеска официјално го означи почетокот на „Европскиот куп во далечинско пливање, олимписка дисциплина 10 километри“ во Охрид. На стартот пред „Хотел Метропол“ во водите на Охридското Езеро земаа учество 33 пливачи од 14 земји учеснички меѓу кои...

Новиот имиџ на 3aeB не траеше долго

Новиот летен стил на премиерот Зоран Заев не потраја ниту три недели. Претседателот на Владата на 20 јули за прв пат беше виден со брада во јавноста кога заедно со министерот за здравство, Венко Филипче и директорот на Клиниката...

3aeB го пpekина одморот: Отиде на увид во беровско Будимирци каде се уште има активни пожapи

Премиерот Зоран Заев предвреме се врати од летниот одмор и денеска го посети беровско Будинарци, едно од местата каде што се закануваат пожарите. „Во овие денови на регионална солидарност, уште еднаш упатуваме огромна благодарност за помошта која е веќе на...

Зоран Заев: Прeтсeдaтeлoт Вучиќ рeчe декa утpе ќе ни прaти хeликoптeри

Србија утре наутро ќе ни прати хеликоптери за гасење на пожари, а помош најавила и Бугарија. Премиерот Зорав Заев вечерва во Кочани кажа дека имал телефонски разговор со српскиот претседател Александар Вучиќ, кој му најавил дека ќе испрати хеликоптери...

3aeB го повикува Румен Радев да каже колку пати ги испочитувал Мakeдонците во Бугарија

– Премиерот Зоран Заев денеска во одговор на новинарско прашање да ја искоментира изјавата на бугарскиот претседател Румен Радев дека во С Македонија има системско нарушување на човековите права на граѓаните со бугарска самосвест и оти Скопје само мисли...

3aeB: Џафери постапи спротивно на Уставот, но нема да побарам одговорност

Талат Џафери спротивно на Уставот се обрати во Парламентот на ЕУ и точно е да се каже дека имаше три сесии, на двете сесии зборуваше на македонски јазик, на третата зборуваше на албански јазик. -Нема да побарам одговорност затоа што...

Премиерот 3aeB за укинувањето на роамингот за Западен Балкан: Успеавме! Од денеска нашите граѓани можат да комуницираат за 0 денари во роаминг

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и генералната секретарка на Советот за регионална соработка во рамките на Берлинскиот процес Мајлинда Брегу, денеска во Охрид, на маргините на настанот Преспа форум дијалог испратија порака по повод укинувањето...

Премиерот 3aeB на средба со генералната секретарка на Советот на Европа Пејчиновиќ Буриќ Во Охрид: KoHфликтите во регионот се минато, соработката е нашата сегашност...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев на маргините на Преспа форум дијалог ја прими генералната секретарка на Советот на Европа, Марија Пејчиновиќ Буриќ. Премиерот Заев изрази благодарност до генералната секретарка на Советот на Европа Пејчиновиќ Буриќ за...

Мицкоски од Брисел: Нема ниту една причина повеќе Заев да биде премиер, треба веднаш да замине

Нема ниту една причина повеќе Зоран Заев да биде премиер на Македонија, туку треба веднаш да замине и да се распишат предвремени парламентарни избори, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одгоарајќи на новинарско прашање во Брисел каде присуствува на...

3aeB најави дека ќе се повлече од политика за три години

Премиерот Зоран Заев во интервју за српски Курир откри дека од политиката ќе се повлече за три години. Смета дека еден премиер на функција треба да остане најмногу до два мандати, бидејќи постои ризик да стане автократ. Секаде е тоа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img