August 18, 2022, 11:34 pm

заштита

Измами на социјалните мрежи – Еве како да се заштитиме

Примамливи реклами кои ви овозможуваат конверзија на криптовалути и брза заработувачка, неверојатни попусти од познати брендови, патувања од соништа или дарежливи награди од кои ве дели само еден клик – се некои од честите понуди на социјалните мрежи со...

(Видео) Шокантна кампања против страдањето на животните

Неколку месеци пред претседателските избори во Франција, фондацијата „30 милион де ами“ почна кампања против страдањето на животните, со која ги повикува кандидатите, односно следниот претседател, да преземе одговорност и конкретни активности за заштита на животните. https://www.youtube.com/watch?v=l-SBtKlWvnQ

Словенија ќe ja пpoшиpи огpaдaтa зa зaштитa oд мигpaнти кoн Хpвaтскa

Словенија ќе ја прошири оградата на границата со Хрватска, со цел да спречи илегална миграција, објави денеска министерот за внатрешни работи Алеш Хојс. За време на посетата на Савињската област, што се протега од хрватската до австриската граница, Хојс...

Колку платнените маски не штитат од делта сојот?

Мајкл Остерхолм, директор на Центарот за истражување и политика на заразни болести на Универзитетот Минесота, наведува дека платнените маски и марамите не се толку ефикасни во заштита од вирусот и дека маските N95 и маските коишто содржат филтери се...

Еве како можете да се заштитите од екстремно високите температури

Поради екстремно високите температури секоја година се издаваат предупредувања и препораки и совети за граѓаните, со цел со навремени мерки да се намали бројот на пациенти или смртни случаи од топлина. Кај нас со денови е подеднакво лоша во...

Бpитaнcки нayчници: Мнoгy e вepojaтнo дeкa зaштитaтa oд вakцинaтa ќe ocлaбe co тeкoт на вpeмeтo

Заштитата што ја дава вакцината против коронавирусот, најверојатно, ќе ослаби со текот на времето, а кампањите за вакцинација ќе траат и во наредните години, велат научниците од советодавната група на британската влада. „Голема е веројатноста дека со текот на времето...

Нападот врз HoBинари ќе се третира како напад врз службено лице

Воведуваме строги казни и за закана за напад врз новинари. Дополнително, во иднина обвинителството ќе постапува по службена должност при вакви случаи. Ова беше едно големо барање на Здружението на новинари, чиј претставници активно учествуваа во Работната група која...

Кина плaниpa дa paзвиe кoмпaнии cпeциjaлизиpaни зa зaштитa oд хakepcки нaпaди

Кинеското Министерство за индустрија и информатичка технологија соопшти денеска дека објавило предлог тригодишен план за развој на секторот, кој би бил специјализиран за заштита од хакерски напади. Вредноста на секторот може да надмине 250 милијарди јуани (38,6 милијарди долари) до...

Aлepгиjaтa oд coнцe мoжe дa бидe oпacнa, eвe кaкo пpaвилнo дa ce зaштититe

Кремите со заштитен фактор ја штитат кожата од UV зраците, но за жал не можат во целост да ја заштитат. Особено не онаа почувствителната кожа. Кај неа со најмало појавување на сонце може да дојде до црвенило, флеки, предвремено...

Toпoл бpaн, пpeпopaки зa зaштитa oд виcoкитe тeмпepaтypи

Под влијание на топла воздушна маса од југ, од денеска и во следните денови времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период од годината. Во следните денови во повеќе места температурите ќе бидат над 35 степени....
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img