December 6, 2022, 7:33 pm

здравство

Чибишев: Очигледно е дека некој намерно сака да го спушти на најниско ниво јавното здравство за да може да се приватизира

Во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“ на Телевизија Алфа, гостуваше доктор Андон Чибишев, каде што во однос на приватизацијата на Итната медицинска помош, Чибишев посочи дека државата во моментов се наоѓа во една специфична ситуација, се...

Василевска: Новата Влада на СДСМ нема да трае повеќе од 3-4 месеци

Нашето здравство е руинирано заради тоа што е разграбен Фондот за здравство, нагласи Иванка Василевска, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ при гостување во емисијата „Само вистина“. Василевска додаде дека ниту еден од криминалците кои го уништија здравствениот систем не одговараат...

Толку од Венко Филипче – Стоматолог е новиот министер за здравство сред светска пандемија

Најголемо внимание од предложените функционерски имиња од Алтернатива предизвикаа Беким Сали и Орхан Муртезани, кои во наредниот период ќе бидат на чело на Министерството за здравство и на МЕПСО. Интересот на јавноста за двајцата функционери на Алтернатива е голем,...

Две пријави за сомнеж од смрт по примена вакцина во Македонија

Двајца лекари ги пријавиле случаите откако се посомневале дека двајца пациенти починале по примена вакцина во Македонија, соопштија од Агенцијата за лекови МАЛМЕД. Станува збор за случајот на 53-годишен пациент кој примил вакцина на „Фајзер“, пријавен во април и...

Заев се уште премиер: Владата одлучува за нови здравствени мерки

Владата на Република Македонија, денеска, 30.11.2021 година (вторник) ќе ја одржи редовната, 122-ра седница со повеќе точки од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. Согласно предложениот дневен ред, на седницата ќе биде разгледуван Предлогот на закон за...

Филипче: Одoбpeни ce 498 cпeциjaлизaции и 87 cyпcпeциjaлизaции

Младите лекари да не стравуваат затоа што имплементирањето на политиките коишто се однесуваат на нивниот стручен напредок ги правиме заедно со нив. Ова утрово го потенцираше министерот за здравство д-р Венко Филипче во утринското гостување во Утрински брифинг за...

Филипче: Hиe cмe paмo дo paмo co Европа и светот кoгa cтaнyвa збop зa инoвaтивнa тepaпиja

Сите пациенти со спинална мускулна атрофија кај нас се покриени со терапија. Со последната набавка на лекот, од страна на Министерството за здравство сите пацинети со СМА регистрирани до јуни 2021 година се покриени со терапија, Министерот за здравство...

Cocтojбaтa e зaгpижyвaчкa: Здpaвcтвoтo нa oвиe зeмjи e пpeд koлaпc пopaди нeдocтиг нa киcлopoд

Десетици земји ширум светот се соочуваат со сериозен недостиг на кислород поради зголемувањето на случаите на Ковид-19, и тоа се заканува да предизвика „тотален колапс“ на нивните здравствени системи. Деветнаесет земји ширум светот – вклучувајќи ги Индија, Аргентина, Иран, Непал,...

(Фото) Hиштo oд вeтyвaњeтo нa Филипче: Bpaбoтeнитe вo здpaвcтвoтo нeмa дa гo дoбиjaт нajaвeнoтo пoкaчyвaњe нa плaтaтa

Министерот за здравство Венко Филипче ги извиси вработените со здравствениот сектор. Според информациите на Курир, вработените мартовската плата нема да ја добијат со најавеното покачување од министерот за пет проценти. Вработени од повеќе здравствени установи и клиники ја контактираа нашата...

Kaдe живeeмe???: Дoктopoт НEMA дa oдгoвapa штo родилка ocтaнa бeз maткa, 6y6peг и jajник.. Филипче изjaви – нe мy нajдoa пpoпycт вo paбoтaтa

Стручниот надзор на Лекарската комора спроведен за гинекологот и директор на струшката болница доктор Мухамед Асани покажале дека немало пропуст во лекарската интервенција кога на родилката Веапоска Јалдз и биле отстранети матката, бубрегот и јајникот, дознава „Слободен печат“. Министерот за здравство...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img