здравје

Кралицата Елизабета Втора го повикала своето потесно семејство – Се работи за нејзиното здравје, а пораката била јасна

Не само Британците, туку и обожавателите на „кралското семејство“ ширум Светот во последните недели се загрижени за здравјето на Елизабета Втора 95-годишниот монарх откажа многу официјални состаноци. Самиот принц Чарлс неодамна зборуваше за својата мајка. Наследникот на тронот бил изненаден...

Зaмop, тpecкa, пpoблeми co кoнцeнтpaцијa: Oва ce cимптoмитe нa „дoлг koвид“

Епидемијата со коронавирусот започна пред повеќе од година и пол. Тој мутираше, се појавија некои нови симптоми и лекарите предупредуваат дека има долг ковид, односно дека луѓето кои биле заразени откако ќе оздрават чувствуваат симптомите со месеци. Научниците од Медицинскиот...

Пaндeмиjaтa пpeдизвикa згoлeмyвaње нa aнкcиoзни и дeпреcивни луѓе

Пандемијата од коронавирус доведе до зголемување на бројот анксиозни и големи депресивни нарушувања ширум светот, посебно меѓу жените и малдите, покажа студијата објавена во магазинот „Лансет“. Случаите на депресија и анксиозност се зголемени за почеќе од четвртина во светот во...

Како да ги препознаете симптомите на недостаток на железо во организмот?

Минералите имаат големо значење за нашиот организам, а нивната улога е незаменлива за нашето здравје и имунитет. Меѓу нив, според важноста се издвојува железото. На нашето тело му е потребно железото поради тоа што со негова помош создава хемоглобин, а со...

Heвepojaтнo oткpитиe oд британските нayчници: Kaфeтo cпpeчyвa paзвoj нa paк

Луѓето кои конзумирале кафе умерено имале 20 проценти помал ризик од развој на замастен црн дроб и 49 проценти помал ризик од смрт од некои хронични заболувања на црниот дроб во споредба со луѓето кои не пиеле кафе. Умерената консумација...

Што се случува со мозокот кога не спиеме доволно и колку време е потребно за да се вратиме во нормала

Ако мислите дека ќе го надоместите фактот дека сте пропуштиле да спиете помеѓу шест и осум часа една ноќ, наредните или следните денови, експертите, но и истражувањата, велат дека грешите. Претходното истражување спроведено од научниците од Универзитетот Колумбија за тоа...

Кога и како треба да земате витамин Д?

Витаминот Д е клучна хранлива состојка за нашето здравје од неколку причини. Подобро расположение, поздрави коски, посилен имунитет се само некои од придобивките. За жал, многумина од нас немаат доволно од овој витамин. Истражувањата покажуваат дека многумина не внесуваат 400...

Mлaдитe кoи кoнcyмиpaaт мapихyaнa имaaт двojнo пoгoлeмa вepojaтнocт дa дoживeaт cpцeв yдap

Секоја консумација на марихуана може значително да го зголеми ризикот од срцев удар, покажува истражување. Лица помлади од 45 години кои консумирале марихуана во изминатите 30 дена имале скоро двојно повеќе срцеви удари отколку возрасните кои не ја конзумирале, се...

Зелениот чај е еден од најздравите пијалоци во светот – ова се неговите придобивки

Зелениот чај се смета за еден од најздравите пијалоци во светот. Тој е полн со антиоксиданси кои имаат многу здравствени придобивки. Зелениот чај не е само хидратантен пијалок. Растението зелен чај содржи голем број на здрави соединенија кои го прават...

Како влијае промената на времето врз здравјето на луѓето

Многумина се среќни што доаѓа постудено време од повеќе причини. Но промената на времето не им влијае позитивно на сите. Има луѓе што навистина чувствуваат сериозни тешкотии. Одамна било потврдено дека временските промени влијаат врз здравјето на луѓето, особено...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img