December 9, 2023, 10:53 pm

земјотрес

Зeмjoтpec ja стpecе Албанија – пoчyвcтвyвaн и вo Македонија

Земјотрес почувствуван е во Македонија во 14 часот и 24 минути. Според првичните информации од ЕМСЦ, епицентарот на земјотресот е во соседна Албанија. Јачината е 3,1 степен по рихтер, а епицентарот на длабочина од 2 километри.

Уште еден, шести по ред зeмјотрес

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје денес во 12 часот и 23 минути, регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа во Република...

Земјотрес пред малку ја стресе Македонија, ова се деталите

Земјотрес со јачина од 4,6 степени околу 8:10 часот ја стресе Македонија. Според ЕМСЦ епицентарот на земјотресот е во Албанија, а истиот е силно почувствуван и во Македонија. Регистриран е на 58 километри североисточно од Тирана, односно на 17 километри...

(Видео) Зeмjoтpec гo пoтрece Нов Зеланд дoдeка пpeмиepкaтa имaшe пpec-кoнфepeнцијa, еве каква беше нejзинaтa peaкциja

Премиерката на Нов Зеланд воодушеви од нејзината мирна реакција на земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што утринава ја погоди земјата. Имено, премиерката Jacасинда Ардерн беше на прес – конференција во Велингтон кога се почувствува силен земјотрес. Како...

Земјотpec yтpинава го стрece oхpидcкиот peгиoн

Рано утрово, во 3,26 часот, земјотрес со јачина од 3,1 степени според Европската макроисеизмичка скала е регистриран во Охрид. Епицентарот бил во близина на градот и на длабочина од 0,4 километри. Земјотресот е регистриран и во останатите градови во Охрискиот регион.

Зeмјoтpec oд 6,1 степен во моpcкиoт дeл jyжнo oд гpчкиoт ocтpoв Kapпaтoc

– Во морскиот дел во Источниот Медитеран, југоисточно од грчките острови Крит и Карпатос, утрово беше регистриран земјотрес со јачина од 6,1 степен, јави дописничката на МИА од Атина. Според Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина, епицентарот на земјотресот...

Силен земјотрес ја потресе Албанија

Силен земјотрес ја потресе Албанија вечерва околу 20:00 часот во близина на главниот град Тирана. Земјотресот бил со јачина од 4,8 степени според Рихтер, а епицентарот бил на длабочина од 10 километри. Засега нема потврдени информации за потврдени лица и за...

Зeмjoтpec вeчepвa cтpece дeл oд Македонија

Слаб земјотрес имало вечерва меѓу Пехчево и Берово. Станува збор за земјотрес со јачина 1,9 степени по Рихтер. Епицентарот на земјотресот е меѓу градовите Берово и Пехчево, на длабочина од 6 километри.

Зeмјотpec yтpoвo ja cтpece Мaкeдoнија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината. Земјотресот бил на длабочина од 4 километри и епицентар на 14 километри северозападно од Гостивар.

(Видео) Cилeн зeмjoтpec нa Бaли: Дoceгa тpи лицa зaгинaa, имa и пoвpeдeни…

Три лица го загубија животот, а седум се повредени во земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер, што го погоди индонезискиот остров Бали, пренесува АФП. Две лица загинаа при свлечиште предизвикано од земјотрес во областа Бангли, а едно лице...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img