земјотрес

СЕ ТРЕСЕШЕ ЗАПАДНА МАКЕДОНИЈА: Силен земјотрес од 6 степени во Тирана

Земјотрес ги вознемири Охрид, Битола, Ресен, а истиот беше почувствуван и во Дебар и Дебарско, откако земјотрес со јачина  од шест степени по Рихтер со епицентар во Тирана ја стресе Албанија. Ова е уште еден во серијата моќни земјотреси кои...

ОВАА ГОДИНА ЌЕ БИДЕ ФАТАЛНА:Земјата ќе се тресе и ќе пука.На овие земји им се закануваат катастрофални земјотреси, а една од нив е во...

Земјата ни праќа петгодишни предзнаци за идните потреси", вели Билем. "Така можеме да заклучиме дека оваа година ќе има голем број на земјотреси" "World Risk Report" во 2016. година објавил дека најнесигурна земја на светот е Вануати, островска држава во Тихиот...

КОРИСНИ СОВЕТИ:Што треба да направиме за да се заштитиме при земјотрес?

Земјотресите настануваат како резултат на придвижување на тектонски плочи, движење на Земјината кора или многу големи експлозии, при што се ослободува голема енергија, а последица на тоа е протресување на земјиштето (познато како земјотрес). Земјотресите НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДВИДАТ,...

ИЗИИС: Земјотресот утрово е афтершок од земјотресот во септември 2016

Земјотресот со интензитет од 4,2 степени кој рано утрово ги вознемири жителите на скопскиот регион е последица на ланскиот земјотрес од 11 септември кој беше со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, вели Михаил Гаревски, директор на Институтот за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img