December 1, 2022, 8:32 pm

Зијадин Села

Села: Не исклучуваме можна коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори

Не исклучуваме можна коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори. Јас не велам дека Алијанса за Албанците имала заедничка активност во десните партии и сега тоа почнува да се формира во јавноста во најразлични форми. Сепак, предизборна коалиција не правиме...

Села: Бугарија треба да го признае македонското малцинство

Ако се земе предвид што се бара од страна на Бугарија, мислам дека не треба тоа да е однесување на земја членка на ЕУ, но во ЕУ има многу членки кои спречуваат нивните соседи да се признаат, кои се...

Села: Бугарија се уште има територијални претензии кон Македонија

Бугарија се уште има територијални претензии кон Северна Македонија, вели лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села во изјава за ТВ21 Темата што ја отвори Бугарија во последно време, со неприфаќањето на македонскиот идентитет и јазик, од моја гледна точка,...

Села: “Ce нaдeвaм дeкa нoвиoт пoглaвap нa ИВЗ ќe бидe пoдaлeкy oд пoлитикaтa”

Претсадателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, го повика новиот поглавар на ИВЗ, Шаќир Фетаху да стои на страна од политиката, затоа што според него оваа институција досега работела како седиште на ДУИ. „Поранешниот поглавар на ИВЗ знае подобро под...

Зијадин Села бара ocтaвka од Заев, Димитров и Османи

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села, денеска побара оставки од премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров. Тој рече дека бара оставка поради неуспехот на Македонија да почни преговори за...

Зијадин Села нa cpeдбa co eвpoaмбacaдopoт Дејвид Гир

Претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села вчера се сретнал со новиот амбасадор на ЕУ во земјава Дејвид Гир. Алијансата за Албанците соопшти дека Села и Гир разговарале за актуелните политички состојби, а посебно се осврнале на евроинтегративниот процес на...

За прв пат на иста маса Христијан Мицкоски, Зијадин Села и Африм Гаши

Под покровителство на германската фондација „Конрад Аденауер“ в петок, на 6 ноември ќе се одржи конференција „Конзервативните народни партии градат мостови кон заедничка европска иднина“ во хотелот Хилтон во Скопје. Интересно е што прв пат на иста маса на панел...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img