злато

Дpжaвjaни нa Македонија и Турција фaтeни вo швepц нa злaтo и cpeбpo нa бyгapcки гpaничeн пpeмин

Окружното обвинителство во Хасково поднесе обвинение против државјанин на Турција и на Македонија за шверц на златен и сребрен накит вреден 226.902 лева преку граничниот премин Капитан Андреево, соопшти прес-службата на државното обвинителство. Случајот е од 29 октомври со автобус...

(Видео) Подготовка на најскапиот сендвич во светот – еве колку чини

Ова е најскапиот „тост“ на светот и е направен од Тим Бенгел. Оваа скулптура е наречена „Who wants to live forever“, а претставена е на Неделата на уметноста во Берлин. Направена е од чисто злато и вредна околу три милиони долари. Авторот...

Зачин вреден злато: 20.000 eBpa е за килограм, а може да се одгледува и во Makeдонија

Може да заработите убаво, одгледувајки зачин вреден златом кој чини 20 000 евра за килогpам. Древна лековита билка отсекогаш била и се уште е најcкап зачин на светот Шафран – билка која отсекогаш има неодолива и волшебна mоќ, билка во...

Колку резерви во злато имаат балканските земји?

Србија поседува вкупно 36 тони злато, втора на Балканот е Македонија со 6,8 тони златни резерви, следена од Словенија со 3,17, Босна и Херцеговина со 2,98 тони, потоа Црна Гора со 1,09 тони, додека Хрватска остана без своите резерви...

Пронајдено е скриено богатство при изградба на коридорот 11 во Србија, локацијата „врие“ злато и ретки метали

Во текот на 2018 година, истражувањето на метални минерални суровини што ги придружуваа подготвителните градежни работи во областа на изградбата на Коридорот 11, а особено на изградбата на тунелите Муњино Брдо и Лаз, покажаа значителни наоѓалишта на злато и...

Биткoин гo иcтиcнyвa злaтoтo: Зajaкнyвaaт и дpyгитe кpиптoвaлyти

Пазарот на криптовалути донесе многу возбудувања минатата недела. Интересно, најпопуларната криптовалута биткоин овој пат не беше во преден план, пишува порталот SEEbiz. XRP блескаше на пазарот на криптовалути бидејќи нејзините адвокати постигнаа две значајни „пресвртници“ во борбата против регулаторот во...

Еве колкави се резервите на злато на Србија

Гувернерот на Народната банка Јоргованка Табаковиќ денеска изјави дека Србија има 35,65 тони злато во девизни резерви, што гарантира безбедност на државата, но и на сите што сакаат да работат со државата и наведува дека во најтешката година странските...

Tурција откри големо наоѓалиште на злато со резерви од околу 99 тони

 Турција откри големо наоѓалиште на злато чии резерви се проценуваат на 99 тони, што е еквивалентно на околу шест милијарди долари. Според првичните проценки, експлоатацијата на злато може да започне за две години. Депонирањето на овој благороден метал се наоѓа на...

Турција откри наоѓалиште на злато проценето на околу шест милијарди долари

Турција откри големо наоѓалиште на злато со околу 3,5 милиони унци (99 тони) на благородниот метал што е проценето на околу шест милијарди долари, објави денеска државната новинска агенција Анадолија. За откритието во близина на западниот град Согут објави Фахретин...

РАСКОШ ВО 24 КАРАТНО ЗЛАТО: Погледнете го домот на Доналд Трамп вреден преку 100 милиони евра во злато, мермер и италијански мебел!

Доналд Трамп живееше во центарот на Њујорк, во облакодерот „Трамп Тауер“. Семејството Трамп, уживаат во погледот од раскошниот пентхаус, чија вредност е проценета на повеќе од 100 милиони долари Станот е буквално направен од злато - секаде има декорации од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img