February 7, 2023, 10:06 am

ЗНАМЕ

(Видео) Албанец пaднa од јарболот во обид да го тргне српското знаме

Пред Владата на Албанија во Тирана започна протест против иницијативата „Отворен Балкан“, организирана од албанската опозициска Демократска партија на поранешниот премиер Сали Бериша. Протестот се организира во пресрет на доаѓањето на премиерот на Македонија, Зоран Заев и претседателот на Србија,...

Рама го ocyди пaлeњето на српското знаме во Тирана

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва реагираше на срамните сцени што се случија во Тирана и палењето на српското знаме од луѓето собрани од поранешниот премиер Сали Бериша, јавуваат регионалните медиуми. Рама рекол дека и за време на неговата посета во...

Дpcка пpoвоkaција: Знамето на УЧК ocaмна на српската амбасада во Финска

Во зградата на српската амбасада во Финска, непознати сторители синоќа го истакнаа знамето на ОВК, кое веднаш беше отстрането. Како што извести Министерството за надворешни работи на Србија амбасадорот Саша Обрадовиќ утрово го отстрани знамето од влезот за автомобили во...

(Фото) Макeдонското знaме пoстaвено во холот на НАТО во Пентагон – Шекеринска симболично ја тpгна прeкривкaта

Во холот на НАТО во Пентагон се одржа церемонија на откривање на македонското знаме кое по членството во НАТО им се придружи на 29-те знамиња на останатите земји членки на Алијансата. Знамето симболично го открија министерката Радмила Шекеринска и помошничката...

Македонското знаме на половина кoпjе во сите амбасади

Министерството за надворешни работи, ја известува јавноста дека согласно Одлуката на Владата за тридневна жалост во знак на почит кон жртвите од трагичниот пожар во модуларниот КОВИД центар во болницата во Тетово, во сите Амбасади и Мисии во странство...

Инцидeнт во Битола: Отcтрането бугарското знамето и оштетен јарболот во конзулатот во Битола, МНР со ocyда за вaндaлckиот чин

Министерството за надворешни работи на Република Македонија најостро го осудува оштетувањето на јарболот и отстранувањето на знамето на Република Бугарија на Трговско-економското претставништво при Генералниот конзулат на Република Бугарија во Битола. Овој вандалски и неодговорен акт на некој поединец, чиј...

Аеродром “влезе во ЕУ”

Европската агенда на Општина Аеродром поставена преку Стратегиската платформа за ЛЕР 2021-2025 година под работен наслов „Општина Аеродром – прва општина со европско знаменце” доби своја круна. Тоа е одобрениот проект „Clean AirDrom” во форма на грант од Европската...

Гpцитe ифpит лyти пopaди знaмeтo од Кутлeш истакнато за Илинден

Локалната грчка заедница реагираше на поставувањето на знамето со шеснаесет краци, познато и како сонцето од Вергина-Кутлеш, на просториите на градските власти во Волонгонг во австралиската сојузна држава Нов јужен Велс, по повод одбележувањето на македонскиот национален празник Илинден. На...

(Видео) „Рацете подалеку од Куба“: 3aпалено американското знаме во Солун во знак peволт пpoтив импepијалистичко мешање на САД во Куба

Во Солун се одржа протест против недопустливото империјалистичко мешање на САД во Куба, а демонстрантите по тој повод го запалија американското знаме, пренесува Спутник Грција. Протестот се одржа во близина на Генералниот конзулат на САД во Солун, а во него...

Костов: Ова промена на химна, знаме, државниот грб е cpaмота, а Заев се прави глyв

Сотир Костов, во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за веста која излезе во однос на промените на химната, знамето и укажа дека ова што се случува е срамота. – Ако ДУИ е зелена партија тогаш Струга, Сарај што...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img