зоран

Ако Заев пак не се предомисли: Владата од утре во оставка – Собранието без еден потпретседател

Редовната седница за пратенички прашања се очекува да почне со констатирање на оставката на Заев, доколку тој ја поднесе во текот на денешниот ден во Собранието, како и со оставката на Фадил Зендели од Беса од потпретседателската функција во...

3aeB доби признание од Boeните ветepaни од 2001 годинa: После многугодишна запоставеност, благодарност за покажана заинтересираност за помош и поддршка

Премиерот Зоран Заев се сретна со претставници од Здружението на воени ветерани и воени инвалиди од 2001 година – „ФЕНИКС“, предводени од претседателот на здружението Лазо Наумов. „На состанокот е изразена голема благодарност до премиерот Зоран Заев и му е...

3aeB го пpekина одморот: Отиде на увид во беровско Будимирци каде се уште има активни пожapи

Премиерот Зоран Заев предвреме се врати од летниот одмор и денеска го посети беровско Будинарци, едно од местата каде што се закануваат пожарите. „Во овие денови на регионална солидарност, уште еднаш упатуваме огромна благодарност за помошта која е веќе на...

3aeB и Тачи договориле соработка за локалните избори, во некои општини во прв круг-со други во втор круг

Со претседателот на ДПА, Мендух Тачи договоривме соработка за локалните избори. СДСМ и ДПА реципрочно ќе соработуваат и ќе се поддржат во повеќе општини, со цел за граѓаните да ги обезбедиме најдобрите градоначалници и советници на кои служењето на...

3aeB го повикува Румен Радев да каже колку пати ги испочитувал Мakeдонците во Бугарија

– Премиерот Зоран Заев денеска во одговор на новинарско прашање да ја искоментира изјавата на бугарскиот претседател Румен Радев дека во С Македонија има системско нарушување на човековите права на граѓаните со бугарска самосвест и оти Скопје само мисли...

Премиерот 3aeB на средба со генералната секретарка на Советот на Европа Пејчиновиќ Буриќ Во Охрид: KoHфликтите во регионот се минато, соработката е нашата сегашност...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев на маргините на Преспа форум дијалог ја прими генералната секретарка на Советот на Европа, Марија Пејчиновиќ Буриќ. Премиерот Заев изрази благодарност до генералната секретарка на Советот на Европа Пејчиновиќ Буриќ за...

И Зорица 3aeва на трибините на Националната арена во Букурешт

И Зорица Заева, сопругата на премиерот Зоран Заев е со него на трибините на Националната арена во Букурешт, каде во тек е првиот напревар на Македонија на Европско првенство. Пред да полета, премиерот посака среќа за македонските фудбалери, позирајќи...

3aeB најави дека ќе се повлече од политика за три години

Премиерот Зоран Заев во интервју за српски Курир откри дека од политиката ќе се повлече за три години. Смета дека еден премиер на функција треба да остане најмногу до два мандати, бидејќи постои ризик да стане автократ. Секаде е тоа...

3aeB замина за Букурешт, од трибините ќе ја бодри Makeдонија

Заев ќе навива за македонската репрезентација од трибините во „Букурешт“ Премиерот Зоран Заев денес ќе биде на трибините во Букурешт на првиот натпревар на македонската репрезентација на дуелот со Австрија. Македонија дебитира на големите натпреварувања, дел од државниот врв ќе биде...

3aeв koнечно си призна што му е најважно: Ќе отворам дебати за дekpиминализација на мapиxуаната

Премиерот Зоран Заев најавува дека во следниот период ќе се отворат дебати во јавноста со цел подобрување на економијата, но и решавање на дел од постоечките проблеми. Тој во гостување на Алсат рече дека дел од темите ќе бидат и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img