December 6, 2022, 12:48 pm

излевање

(Фото) Реката Брегалница се излеа – жителите стравуваат од поплави

Поради обилните врнежи од дожд, зголемен е водостојот на река Брегалница во Делчево и нејзините притоки при што постои опасност од нивно излевање. Реката веќе се излеа во мини коритото, а преку социјалните мрежи се шират апели за заштита...

Дeтaлeн пpeглeд: Koи peки ce излeaни вo Македонија, нa кoи мecтa вoдaтa нe e зa пиeњe – oвa e cocтojбaтa

Центарот за управување со кризи информиеа за состојбата со водостоите на реките по обилните врнежи од дожд. Пријавени се излевања на реки во неколку региони низ Македонија. Состојбата се однесува до 8:30 часот денеска. Битолски регион Од обилните врнежи од дожд на...

(Видео) Вардар се излеа во скопски Аеродром

Вардар вчера се излеа во Аеродром зад Фондот за пензиско. Видеа од излевањето се објавени и на социјалните мрежи. Канал 5 јавува дека пешачката патека беше целосно под вода, а таа стигнала и до велосипедската патека на кејот на Вардар. Од...

УХМР пpeдупредува: Дрaстично зголемени водостоите на реките, се очекуваат излeвања, свлeчишта и одрoни

Врнежите кои паднаа во изминативе 24 часа дополнително ги зголемија нивоата кај сите водотеци и езера низ државата. На сите хидролошки станици од националната хидролошка мрежа има пораст на водостоите, а особени покачувања се бележат на горниот тек на...

Во Тетовско пoмaлитe peки ce излeaa, Вардар и Пена на kpитичнo нивo

Помали реки низ дел од тетовските села се излеаа од своите корита поради долготрајните врнежи од дожд, а за среќа немаат предизвикано поголеми поплави и штети. Такви се примерите со реките во Камењане, Порој, Речица и Фалише. – Континуираните врнежи...

Вapдap ce излea вo Скопје: Интeнзивнитe дoждoви гo пpeпoлниja кopитoтo..

Интензивните дождови го преполнија коритото на реката Вардар во центарот на Скопје. Реката се излеа по неколкудневните дождови по областите на течението. Последен пат реката се излеа во 2017 кога се поставуваа вреќи со песок покрај кејот, а Градот најави план...

Внимателно покрај речните корита и внимателно возење на места каде се можни одрони и паднати дрва

После вечерашниве врнежи зголемен е водостојот на повеќето реки низ земјава, а кај дел од нив има и значително високи водостои. Според најновите информации од хидролошките станици, зголемен е водостојот на реката Треска, кој се очекува и натаму да...

Во Куманово ситуацијата е „Иде Дунав“

Поради зголемените врнежи од дожд се излеаја реките Крива Река и Пчиња во неколку села, информираа денеска надлежните од РЦУК Куманово и од Водостопанство „Кумановско-липковско поле“, чии екипи веќе неколку дена ги санираат критичните точки по течението на двете...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img