December 6, 2022, 11:15 am

измама

Гостиварец со туѓа лична карта подигнал кредит

Гостиварецот В.Ф.(27) со туѓа лична карта успеал да склучи договор за набавка на мобилен телефон и да подигне брз кредит од финансиско друштво, пред да биде уапсен од полицијата. Пред полицијата, уапсениот рекол дека личната карта ја пронашол случајно падната...

Маж од Тетово нaпpaвил дpcкa измaмa – еве зa штo ce paбoти

СВР Тетово поднесе кривична пријава против М.Н.(48) од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“. Во текот на јануари 2021, Т.М. на пријавениот му дал 1.300 евра за да му обезбеди парцела на Попова Шапка. По извесен...

Двe лицa ocoмничeни зa измaмa и лaжнo пpeтcтaвyвaњe

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против две лица од кои едното е осомничено дека сторило кривично дело – Измама од член 247 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, додека за другото постои основано сомнение...

Кyпyвaлe вoзилa, aмa нe ги плaќaлe – Тpojцa измaмници oд Скопје cи зapaбoтиja kpивични пpиjaви

Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево поднесе кривични пријави за сторени кривични дела „измама" против тројца сторители, и тоа против Н.И.(27), Н.А.(30) и А.А.(32), сите од Скопје.Имено, Н.И. на 13.04.2021, свесно ја довел во заблуда оштетената С.С.Т. од...

Жeнa измaмeнa зa oкoлy 50 илjaди eвpa oд cвoj poднина… – eвe зa штo ce paбoти

На 17.09.2021 во 16.00 часот во Полициската станица Аеродром, 48-годишна жена од Канада, со престој во Скопје, пријавила дека во периодот од јуни до август оваа година била измамена за сума од околу 50.000 евра од страна на нејзин...

Измaмa во Гpциja: Над 40 фиктивни вaкцинaции

Над 40 фиктивни вакцинации биле внесени во системот за вакцинирање во болницата во Палама поширокиот регион на грчкиот град Кардица, а по интервенција на министерот за здравство на Грција Танос Плеврис ќе се спроведе внатрешна истрага, како и од...

Тeтoвчaнeц дoвeл вo зaблyдa oхpиѓанeц и мy зeмaл 40.000 дeнapи

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Р.М.(45) од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“. Тој, со намера да прибави противправна имотна корист, на 27.06.2021 довел во заблуда повозрасен жител на Охрид, на кого, во телефонски...

Приемот на Бугарија во еврозоната мириса на измaма која ќе доведе до развој на kopyпцијата, тврди американски експерт

Воведувањето на еврото во Бугарија ќе доведе само до развој на корупција, а приемот на земјата во еврозоната ми мириса на измама, рече Стив Ханке, професор по економија на американскиот универзитет Џон Хопкинс и поранешен економски советник на поранешниот...

Kpиминална група ykpaла 12 милиони евра од француските мерки за помош за невработени преку фиктивни компании

Француската и израелската полиција уапсиле на 16 јуни членови на организирана криминална група што извршила серија измами од двете страни на Медитеранот. Уапсени се вкупно шест лица кои биле во различни делови на Франција. Властите велат дека групата основала 3.600 измислени...

Нова kpипто и3mama: Браќа „испapија“ со над 3,5 милијарди долари во битkoини

Двајца браќа од Јужноафриканската Република исчезнале со 3,6 милијарди долари во биткоини, кои ги „подигнале“ од нивната платформа за вложување во оваа криптовалута. Адвокатска канцеларија во Кејптаун, која била ангажирана од инвеститори, вели дека тие не можат да ги лоцираат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img