Израел

Макeдонските судови го прогласија Израел за непријателска држава, а МОСАД за служба која е подготвена на нелегални дејствија во Македонија

Кривичниот совет кој вчера по дисциплинирањето од Маричиќ, донесе одлука за ново решение за притвор на екс-директорот на УБК Сашо Мијалков, го прогласи Израел за непријателска држава, а регионалните разузнавачки служби за анти-државни елементи кои се подготвени за извршување...

Израел е првата земја во светот што ја воведува четвртата доза од вакцината

Израелскиот премиер Нафтали Бенет даде инструкции да почнат подготовките за давање четврта доза вакцина против коронавирус за одредени групи од населението. Панел здравствени експерти препорачаа четврта доза вакцина за постарите од 60 години, ризичните групи и медицинскиот персонал. Со тоа...

Потврден првиот cмpтeн случај кај пациент зapaзен со омикрон вакциниран со две дози од вакцината во Израел

Во Израел е потврдена првата смрт кај пациент заразен со сој омикрон на коронавирус, објавија израелските медиуми. Во извештаите се наведува дека првата жртва на омикронската варијанта е маж во осмата деценија со историја на болеста, а починал вчера во...

Израел забрани патување во САД и Германија

Израелската влада воведе забрана за патување во САД, Канада и осум други држави поради брзото ширење на сојот омикрон низ светот. Ретката одлука САД да се стават на црвената листа лично ја соопшти премиерот Нафтали Бенет. САД се придружуваат на...

Премиерот на Израел во изолација

Едно лице кое беше на лет со израелскиот премиер Нафтали Бенет од Обединетите Арапски Емирати е тестирано позитивно за СОВИД-19, соопшти во вторникот кабинетот на премиерот. Бенет се врати во Израел во понеделникот од историското дводневно патување во ОАЕ. Тој беше...

„Три дози од Фајзер штитат од сојот омикрон, но четири пати помалку од делта сојот“?

Израелските научници вчера објавија дека откриле дека тројната вакцина против коронавирус со вакцината на Фајзер/БиоНТек обезбедува значителна заштита од нова варијанта на омикрон. Заклучоците од истражувањето се слични со оние шро претходно неделава беа презентирани од БооНТек и Фајзер, што...

Израел и САД ќе разговараат за воени вежби за симулација на напад на ирански нуклеарни капацитети

Министрите за одбрана на Израел и САД ќе разговараат за можни воени вежби за уништување на иранските нуклеарни постројки во случај на потенцијално најлошо сценарио, најави американски официјален претставник пред продолжувањето на нуклеарните преговори денеска во Виена. Израелскиот министер за...

Само колективен имунитет му е мајката – како Бангладеш ја победува пандемијата со најмал процент на вакцинирани?

Со помалку од 155 случаи дневно, Баннгладеш, еднна од најсиромашните и најгусто населени држави во светот во моментов е најуспешна во справување со пандемијата од корона вирус. Барем според официјалните статистики. Во последните месец дена, Бангладеш бележи во просек во...

Во Израел откриен првиот случај на новиот опасен вид на коронавирусот

Во Израел е откриен првиот случај на зараза со новиот вид на коронавирус Б.1.1.529, кај граѓанин кој се враќал од Малави, соопшти денеска прес-службата на израелското Министерство за здравство. Видот на коронавирус, откриен во неколку земји во јужна Африка, е...

Браво момци: Македонската CS:GO репрезентација триумфира на Светското првенство во Израел

Репрезентацијата на Македонија во „Counter Strike:Global Offensive“ ја освои титулата на Светското првенство кое се одржува во Израел. Репрезентацијата на Македонија во состав Јане “aidKiT” Апостолоски, Дамјан “kyxsan” Стоилковски, Александар “CacaNito” Ќулукоски, Павле “stYleEeZ” Стојановски и Кристијан “fodor” Поповски во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img