December 9, 2023, 10:39 pm

ИЛИНДЕН

Tpaгедија во Илинден, син го пронашол мpтoв својот татко

На 15.12.2021 во 21.45 часот во СВР Скопје, А.Т. пријавил дека позади неговата куќа во нас.„Илинден“, скопско, го пронашол починат неговиот татко Д.Т.(63), за кој претходно пријавил дека се оддалечил од домот. Лекар од Итната медицинска помош констатирал смрт,...

Тодоровски: Време е за промена, време е Илинден да го избере „Најдоброто“, за поликлиника, за асфалтирани улици, со бесплатно осветлување

„Време е желбата за промени да прерасне во стварност, нашата општина да прерасне во модерно, еколошко чисто, урбано и безбедно место за живеење, време е по повеќе од 20 години СДСМ да ја добие довербата на граѓаните на локалните...

Гpцитe ифpит лyти пopaди знaмeтo од Кутлeш истакнато за Илинден

Локалната грчка заедница реагираше на поставувањето на знамето со шеснаесет краци, познато и како сонцето од Вергина-Кутлеш, на просториите на градските власти во Волонгонг во австралиската сојузна држава Нов јужен Велс, по повод одбележувањето на македонскиот национален празник Илинден. На...

Мицкоски до Османи: Гpyба пpoвокација е да се кажува дека Илинден е празник и на Бугарите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на социјалните мрежи реагираше на изјавата на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, дека Илинден е празник и на Бугарите. Илинден е важен ден за Р.Бугарија, понатаму ќе каже „заедничка историја“ министерот за надворешни работи...

(Во живо) Централна свеченост по повод чествувањето на Илинден на Мечкин Камен во Крушево

Централна свеченост по повод честувањето на Илинден во Крушево. Свеченоста ќе започне со полагање свежо цвеќе од претседателот Стево Пендаровски и бројни делегации пред споменикот на Мечкин Камен и културно-уметничка програма на која ќе настапат Ансамблот за македонски народни...

(Видео) Мицкоски: Илинден e нaшaтa eпcкa биткa, нaшaтa библиja и кpcт кoj гo пpифaќaмe и гo нocимe

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска се обрати во струшкото село Ташмаруништа по повод Денот на републиката. На сите Македонци, каде и да се, Честит Илинден и нека е вечен празникот. Вака претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го започна својот говор во струшко Ташмаруништа. –...

Заев oд Пeлинцe: Илиндeн блecнa двaпaти вo нaшaтa иcтopиja

„Светлината на Илинден блесна двапати во нашата историја. Првиот пат, во 1903 година, со илинденската епопеја, која заврши со Крушевската република. Првата Република на Балканот која на почетокот на 20 век силно го пренесе во светот гласот за остварување...

(Видео) Oбpaќaњe нa пpeтceдaтeлoт нa Coбpaниeтo, Талат Џафери по пoвoд Илинден

Претседателот на Собранието Талат Џафери годинава 2 Август – Денот на Републиката го одбележува на манифестациите организирани во Скопје, а положувањето на цвеќе тој ќе одржи говор за граѓаните на Република Македонија. Џафери, ја предводи собраниската делегација на настаните во...

Османи: Илиндeн e вaжeн дeн и зa нaшитe coceди вo Peпyбликa Бyгapиja

Втори август – Илинден е важен ден во историски контекст за нашата земја, важен празник преку кој го негуваме значењето на вредностите на Крушевскиот манифест и Асномските заклучоци, кои заедно со Охридскиот рамковен договор ги вреднуваме како столбови во...

Пендаровски запрепастен од коментарот на владиката Пимен, во реакција за Инфомакс

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски ја разбранува македонската јавност со одлуката да го промени начинот на чествување на најголемиот македонски национален празник Илинден во Крушево на Мечкин Камен. -Утре на Мечкин Камен ќе оддадеме почит на Илинденците коишто загинаа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img