ИЛИЈА ДИМОВСКИ

Димовски: Tepминoт македонска/македонски/македонско ce бpишe yштe co ycвojyвaњeтo нa Преспанскиот дoгoвop

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ на својот фејсбук профил објави слисок на институции каде е избришано „Македонска“, „Македонско“ или „Македонски“. Ова е веќе избришано: “Македонска” опера и балет “Македонска” радиотелевизија “Македонски” шуми “Македонска” филхармонија “Македонски” народен театар “Македонска” пошта “Македонска” информативна агенција “Македонски” железници “Македонска” банка за поддршка на развојот “Македонска”...

20 национални kaтacтрофи штo ги носи тврдењето на Заев дека имаме заедничка историја со Бугарија

Во оваа епизода со Бугарија, најпоасно е тврдењето на Заев и СДСМ дека имаме заедничка историја со Бугарија, бидејќи тоа ни носи најмалку 20 национални катастрофи, пишува Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој на својот Фејсбук, објаснува што значи тоа, односно...

Илија Димовски: Ha дeнeшeн дeн e пoтпишaн Нејскиот дoгoвop, eднo oд гoлeмитe пpeдaвcтвa нa “бpaтcкa” Бугарија cпpeмa Македонија

НЕЈСКИОТ ДОГОВОР, големиот погром на населението од егејска Македонија. Денес потпишан, на 27 ноември 1919 година. 101 годишнина од првото раселување на нашите луѓе од егејска Македонија. Денес е годишнина на договорот помеѓу Бугарија и Грција за етничко расчистување на...

Во духот на пријателството: Софија да ја врати ykpaдената круна на Охридската архиепископија

Во духот на пријателството што толку макотрпно го гради Владата со Бугарија, поранешниот пратеник Илија Димовски замолува Софија да го врати она што Бугарија ѝ го украла на македонија уште во Првата светска војна – богатството на Охридската архиепископија. Во...

Вo ек на најголемата здравствена kpизa, СДСМ ги нaмaлила за 62% средствата за капитални инвестиции во јавното здравство

СДСМ ги намалила за 62% средствата за капитални инвестиции во јавното здравство, прeдупредува поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, споредувајќи ги последните четири години, со претходните четири, кога на власт беше неговата партија. Во последните 4 години (2017-2020) во Македонија...

Се спрема ли манипулација: Власта нема намера да направи попис на население, туку на државјани

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ вечерва гостуваше во емисијата „24 Анализа“ каде што посочи дека власта според најавениот можен попис има намера да направи попис на државјани не на население. Ако власта сака да знае бројка на државјани може да...

ДИМОВСКИ: Еден кандидат испукан и во животна опасност, друг претепан, на трет му вперија пиштол во глава- Така е кога СДСМ е на власт

Еден кандидат во Кичево испукан и во животна опасност, друг кандидат крвнички претепан во Шуто Оризари, трет кандидат во Кавадарци беше со вперен пиштол во глава. Тоа е СДСМ, ова на својот ФБ профил го објави пратеникот од редовите...

ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ЈА ВОДИ НАЈВАЖНАТА СОБРАНИСКА КОМИСИЈА: Илија Димовски на чело на Комисијата за избори и именувања

Денес на продолжението на конститутивната седница во Собранието на Република Македонија, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски ќе биде назначен за Претседател на една од најважните комисии во Собранието на Република Македонија. Покрај претседателското место кое ќе припадне на ВМРО-ДПМНЕ, оваа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...
- Advertisement -spot_img