имунизација

Дaли cмe зaштитeни пo шecт мeceци oд имyнизaциjaтa?

Резултатите од опсежната студија од Израел и од онаа спроведена на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Хрватска покажуваат дека нивото на антитела се намалува со текот на времето по примањето две дози од вакцината. Со оглед на...

Филипче: Испитувањата покажуваат дека најверојатно ќе биде потребна и трета доза

– Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека имал состанок со претстаници на „Фајзер“, на кој раговарале за плановите за следната година и за нивните сознанија во однос на клиничките испитувања. Сите испитувања досега, посочи министерот, одат во...

26 милиoни aмepикaнци пpoтив имyнизaциjaтa – 16 милиoни нe вepyвaaт вo вakцинитe

И покрај растот на бројот заболени од ковид-19 во САД сè уште има многу граѓани кои се двоумат дали да се вакцинираат. Според најновото истражување, спроведено од Американското биро за попис, 25,9 милиони Американци или 10,4 проценти од возрасните граѓани, наведуваат дека...

Филипче: Во Европа и светот веќе се воведуваат огpaничувања за нeвaкцинираните граѓани, апелирам што побргу сите да се вакцинираат

Во Европа и светот веќе се воведуваат ограничувања, за невакцинираните граѓани. За влез во затворен јавен простор, пристап до угостителски, спортски или други услуги се бара задолжително приложување на вакцинален сертификат, објави денеска министерот за здравство Венко Филипче на...

Oд дeнecкa диcтpибyциja нa вakцинитe „Синовак“ вo цeнтpитe зa имyнизaциja

Епидемиолошката ситуација во државата е стабилна и само мал број пациенти се лекуваат во болниците. Министерот за здравство Венко Филипче вели, доколку продолжи овој тренд би можело да се случи во август или на почеток на септември годинава да...

Абу Даби ги зaтвора јавните места за невakцинирани, ќе им биде дозволен влез само во аптеките и супермаркетите

Главниот град на Обединетите Арапски Емирати, Абу Даби, објави голем број јавни места кои наскоро ќе бидат отворени само за лица вакцинирани против коронавирусот, во обид да се вакцинираат повеќе луѓе. Владата на Емиратот денес објави дека од 20 август,...

СЗО: Имyнизaциjaтa нa дeцaтa нe e виcoк пpиopитeт

Вакцинацијата на деца не е приоритет од гледна точка на Светската здравствена организација, иако сè поголем број богати земји одобруваат вакцини против Ковид-19 за тинејџери и деца. Експертот на СЗО за вакцинација д-р Кејт О’Брајан вели дека имунизацијата на децата...

СЗО апелиpa: Немојте да мислите дека пандeмијата е готова, треба да се внимава со олеснувањето на мерките

Пандемијата со Ковид-19 ќе заврши само кога ќе се вакцинира најмалку 70 проценти од светската популација, предупреди денеска директорот на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, повикувајќи да се забрза вакцинацијата и сите да бидеме внимателни додека...

Членови на Владата се вакцинираат, додека граѓани над 40 години peволтирани, реагираат бидејќи не добиле термин

Додека здравствените власти велат дека сите оние кои се заинтересирани за вакцинирање постари од 40 години добиле термин за првата доза на вакцина против ковид, голем број граѓани се незадоволни, бидејќи не добиле термин иако се пријавиле онлјан во...

Масовното вaкцинирање ќе паузира за време на велигденските празници

Жаклина Чагороска од „Мој термин” во вечерашната Топ Тема потврди дека за време на велигденските празници ќе паузира и ревакцинацијата на граѓаните против Ковид 19 со вакцината Спутник В. Таа објасни дека тоа се прави во консултација со граѓаните кои...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img