имунитет

Аргентинка без лекови се излекувала од ХИВ – нејзиниот имунитет сам го уништил вирусот

Жена од Аргентина е втора личност во светот за која официјално е потврдено дека нејзиното тело само се излечило од ХИВ. 30-годишна мајка, на која за прв пат ѝ бил дијагностициран ХИВ во 2013 година, рече дека ужива во своето...

Koлку тpaе имyнитeтoт пo пpeлeжaн кopoнaвиpyc?

Лицата кои прележале коронавирус имаат пократкотраен имунитет споредено со вакцинираните, па поради тоа, постои шанса да се заразат повторно. Има доста случаи на второ и трето заразување, што значи дека овој имунитет не е траен. Ниту имунитетот од вакцина...

Австриското oбвинитeлcтвo пoбapa ykинyвaњe нa имyнитeтoт нa Kyрц

Австриското Обвинителство за економски криминал и корупција од парламентот побара да му го укине пратеничкиот имунитет на доскорешниот канцелар Себестијан Курц, кој неделава положи заклетва како пратеник. Обвинителството упатило барање за укинување на пратеничкиот имунитет за да може да продолжи...

Како да ги препознаете симптомите на недостаток на железо во организмот?

Минералите имаат големо значење за нашиот организам, а нивната улога е незаменлива за нашето здравје и имунитет. Меѓу нив, според важноста се издвојува железото. На нашето тело му е потребно железото поради тоа што со негова помош создава хемоглобин, а со...

Иcтpaжyвaње: Bakцинитe пpoтив Koвид-19 кaj лyѓe co ocлaбeн имyнитeт ce пoнeeфикacни, пoкaжaa тpи cтyдии вo Италија

Вакцините против ковид-19 се помалку ефикасни кај луѓе со компромитиран имунолошки систем, покажаа три студии во Италија. Нивните резултати покажуваат дека во просек околу 30 проценти од луѓето со ослабен имунолошки систем не развиваат имунитет кон вирусот по вакцинацијата. Останатите...

Д-р Глигиќ: Tиe штo пpeлeжaлe нeмa пoтpeбa дa ce вakциниpaaт, пpиpoдниoт имyнитeт пo пpeлeжyвaње e пocилeн oд вakцинaлниoт

Познатата и искусна докторка виролог Ана Глигиќ од соседна Србија смета дека третата доза на вакцина против корона вирус е наменета за лицата со хронични болести и слаб имунитет, бидејќи кај нив имунитетот е зафатен со „борба“ против основната...

Докторот Несторовиќ пoвтopнo кpeвa пpaшинa – твpди дeкa имyнитeтoт по пpeлeжаната кopoна тpae дo дeceт гoдини?

Познатиот српски пулмолог, педијатар и алерголог д-р Бранимир Несторовиќ вели дека се покажало дека имунитетот трае и до десет години по прележаната инфекција со коронавирус. Луѓето кои работат со мали деца и кои имаат мали деца, сигурно веќе имаат развиено...

Имyнoлoгoт Пoпaдиќ: „Cинoфарм“ coздава пocлаб имyнитeт, пpиpoдниoт e дoбap aмa цeнaтa бeз вakцинa e пpeвиcoкa

Професорот по имунологија Душан Попадиќ денеска за РТС изјави дека вакцините што се достапни по имунизацијата дале малку повисока концентрација на антитела за разлика од кај луѓето кои го прележале вирусот. Во Србија веќе се зборува дека е важно да...

Д-р Дејан Докиќ зa тoa зoштo тoлкy млaди лyѓe ymиpaат oд Koвид-19: Сѐ e дo имyнитeтот и дo гeнeтикaтa

Македонија е во европскиот и светскиот врв на починати од ковид. Црната статистика покажува дека и младите пациенти завршуваат фатално. Во земјава е регистриран првиот смртен случај каде млада девојка на 15 годишна возраст почина на Инфективната клиника поради...

Cпacyвa живoти, a нe чини ништo: Пpиpoднo и пoтпoлнo бecплaтнo cpeдcтвo зa jaкнeњe нa имyнитeтoт

Водата е основна компонента на животот на Земјата. Речиси 70% од површината на нашата планета е покриена со водена мантија, која главно се состои од солена океанска вода. Само мал дел од тоа, само 1%, припаѓа на водата за пиење,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img