October 1, 2022, 9:58 am

инвестиции

Претседателот и извршен директор Николас Треанд за „Економист“: Еуромакс и Трафигура се подготвени веднаш да инвестираат во Македонија

Оваа недела беше направена промоција на македонското годишно издание на „The Economist“, кое ги опфања темите за економијата и светот во 2022-та. „The Economist“ е меѓународно познат неделен магазин кој третира теми од областа на меѓународен бизнис, политика и...

Заев: Maкедонија e дoбpo мecтo зa инвecтиции

Премиерот Заев им честиташе  на инвеститорите на станбено-деловниот проект Комплекс Планет, за нивната храброст да реализираат еден исклучително иновативен, креативен и пред сѐ храбар проект. Оваа инвестиција вредна 28 милиони евра дополнително потврдува дека  Македонија е добро место за...

Bлaдa: Ce пpoшиpyвa oпфaтoт зa финaнcиcкa пoддpшкa нa инвecтициитe

Владата денеска ги утврди и измените и дополнувањата на Законот за финансиска поддршка на инвестиции. Со предложените измени и дополнувања се уредуваат видовите, висината, условите, начинот и постапката за доделување на финансиска поддршка на инвестициите на деловните субјекти кои ќе...

Премиерот 3aeB го презентираше Интервентниот план за инвестиции (ИПИ 2021 – 2027): Peализираме проекти од највисок интерес на граѓаните, за забрзан развој на мakeдонската...

Преку јасна стратегија и амбициозен план за инвестиции може да ја постигнеме целта за забрзување на економскиот раст и подобар животен стандард за сите граѓани. Владата во четврток навечер дискутираше и усвои еден план којшто навистина е сериозна намера работена...

Заев: Интepвeнтниoт плaн зa инвecтиции 2021-2027 ce peaлни влoжyвaњa кoи знaчaт живoт зa гpaѓaнитe

Проектите од Интервентниот план за инвестиции 2021-2027 се реални вложувања, коишто живот значат за граѓаните, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за телевизијата „Клан“, според кого забелешките од опозицијата дека станува збор за празни ветувања се неосновани и тенденциозни. „Имаме...

Еве Вучиќ ден пред Пендаровски обезбеди 650 милиони евра грант од ЕУ за брза железница, колку обезбеди Пендаровски?

Патриотизам е носење на странски инвеститори и отворање на работни места, да носат фоднови и грантови кои ќе градат автопати и железница - напиша на својот ФБ профил потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски. Николоски ги анализираше и последните посети на...

Италијански компании заинтересирани да инвестираат во Србија

Интересот на италијанските компании да инвестираат во Србија, и покрај моменталната состојба, не опаѓа и нивните деловни искуства се позитивни бидејќи се покажа дека Србија е идеална дестинација за странски директни инвестиции, изјави денеска италијанскиот амбасадор во Белград Карло...

По „успешните“ инвестиции на Гугл и Фејсбук: Заев го најавува Џенерал Електрик со приватизација, без гринфилд инвестиција

Темата инвестиции му е омилена на премиерот Зоран Заев кога сака пред јавноста да претстави дека успеал нешто да постигне. Но тоа е и тема за која многупати премиерот не ја зборуваше вистината. Откако ветуваше „брда и долини“ дека во...

ОРУЖЈЕ И МУНИЦИЈА ЗА НАТО: Во Бродско, Крапа ќе се произведува оружје и муниција за НАТО

Американска компанија од наменската индустрија во близина на селото Крапа, Бродско, ќе гради фабрика за производство на оружје и муниција. Фабриката ќе се гради во две фази, најпрво ќе биде изградена помала фабрика за производство на муниција, за потоа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img